FRISBEE va zkratce
Házení létajícího talíře psovi je výbornou hrou, ale i užitečným doplňkovým sportem, třeba k agility. Psovod různými způsoby nahazuje svému psovi létající talíř a ten jej chytá. Pes se při ní procvičuje v obratnosti, pohotovosti, rychlosti a také v aportování. Je to skvělá hra, především pro majitele temperamentních a hravých psů. Pro zdravého psa není frisbee nebezpečné. Ale protože při chytání disku provádí různé krkolomné výskoky a obraty ve vzduchu měli byste dávat pozor na poranění nebo případné přetěžování psa. Pečlivě vybírejte i plochu, kde budete házet disk psovi. Měla by to být rovná nejlépe travnatá plocha, bez větších terénních nerovností, stromů a jiných překážek o které by se mohl pes zranit. S tréninkem přestaňte dříve než začne být pes nekoncetrovaný nebo unavený. Hlavně v začátcích tréninku musíte dávat pozor, abyste psa nezranili a tím ho od další hry neodradili.

My a FRISBEE...
Jelikož Babsi je nadšený aportér, rozhodla jsem se s ní vyzkoušet i tento sport. První pokusy jsem prováděla s klasickým nejlevnějším talířem, který je k mání snad všude. Ano, tento latíř samozřejmě nepřežil první procházku :) snad ani její první polovinu. Už tehdy mi bylo jasné, že Babsiině stisku jen tak něco neodolá a tak jsem se poohlížela po talíři z takové té měkké poddajné gumy. Ty vyrábí firma Aerobie a nabízí jeden disk i přímo pro pejskaře. Jedná se talíř o dogobie. Já jsem ale pro Babsi pořídila od stejné firmy talíř squidgie. Je vyrobený ze stejné gumy, akorát je v průměru asi o 2cm menší. Babsi o něj měla hned zájem, rychle pochopila, že se má snažit zachytit frisbee v letu a ne čekat až spadne na zem jako u míčku. Jenže po ulovení talíře a vítězoslavném pevném zakousnutí se do něj a zatřepání hlavou se i v tomto talíři objevila dirka po tesáku. Mimo jiné měla i Babsi problémy se zachycením tohoto talíře v letu. Nějak je na to nešikovná a tento disk se jí ve většině případů jen odrazil od čumáku. Pak jsem si ale všimla, že většina pejskařů má jiné talíře, a to látkové - neboli Crazy disc. A tak jsme ho pořídily a musím říct, že kdo chce házet frisbee jen tak pro radost, jsou právě tyto disky to pravé! Babsi se na nich naučila je chytat v letu i ve výskoku.
    A tak jsem myslela, že výběr disků máme vyřešený, že už měnit nebudeme. Jenomže, co se nestalo. Čirou náhodou jsme se dostaly na soustředění o Dog frisbee ke Kubovi Štýbrovi. Tam jsem zjistila, že sice psík velikosti Babsi by mohl i na závody s látkovým talířem, ale že s ním se nedá udělat téměř žádný trik. A tak od září 2006 používáme výhradně americké soutěžní dog frisbee talíře. I když zatím nám to moc nejde. Babsi se nedaří je vždy chytit a já se musím naučit pořádně házet. Přeci jen už je potřeba nějaká technika a cvik.


  FOTKY
  VÝSLEDKY


Jaký talíř doporučujeme
Nám se nejprve nejvíce osvědčil látkový talíř Crazy disc, sice s ním už s Babsi plánuji trénovat jen občas, ale pro plno pejskařů je to ten pravý disk a proto zde o něm uvedu více informací:
Talíř je lehký, plave, a i přesto, že je látkový, velmi dobře létá, a to i talíř nejmenšího rozměru (máme doma) a Babsi se díky širokému okraji i mnohem šikovněji daří zachytit v letu. Navíc tento disk odolová Babsiině stisku. Ona se prostě za odměnu chce o talíř přetahovat. Potom jsou sice v talíři díry skrz, ale ty se zase zacelí a za chvíli není skoro nic poznat.

Talíř je k dostání ve 3 různých velikostech:
velký -    průměr 28 cm - 160,-
střední - průměr 24 cm - 150,-
malý -     průměr 18 cm - 140,-

v různých berevných kombinacích (žlutá, červená, modrá, oranžová, šedá, bílá, červená, zelená,...)


Kontakt: Vladimír Mareček
Třebotovice 2478
České Budějovice
370 06
e-mail:

tel.:
agility@centrum.cz

387 20 20 67
606 640 321Jaký talíř používáme
Jelikož jsem se ale rozhodla, že s Babsi zkusíme i nějakou sestavu s prvky dog frisbee, musely jsme začít trénovat s oficiálními soutěžními psími frisbee disky, které se objednávají z Ameriky - www.hyperflite.com


Competition Standard Pup (průměr 18 cm; váha 70 gramů)
- klasický závodní disk pro malá plemena
- rozměrově menší talíř, který hůř létá, ale Babsi se bude lépe chytat v náročnějších
figurách než klasický větší talíř s průměrem 21 - 23 cm
Jawz Pup Disc - "Čelisti" (průměr 18 cm; váha 90 gramů)
- nezničitelný tréninkový disk pro malá plemena
- velice odolný disk, který má ještě horší letové vlastnosti, ale bez kterého se žádný
majitel krokodýla neobejde, pokud nechce po každém tréninku kupovat nové disky:)
Co plánujeme...
Babsi chytat talíř baví. Je to něco jiného než míček, musí u toho mnohem více přemýšlet, kdy vyskočit a hlavně talíř neletí vždy rovně a přímo. Kdybych ale z kapsy vyndala oblíbený tenisový míček, rázem by jí talíř přestal zajímat. Frisbee je pro nás pro obě příjemným zpestřením vycházek.
Jenže člověk míní a nakonec to dopadne stejně jinak. Zúčastnily jsme se Dogfrisbee víkendu pod vedením našeho předního dogfrisbee závodníka Kuby Štýbra, a tak mám předsevzetí, že se pokusím přes zimu naučit aspoň trochu obstojně házet a na jaře pak společně s Babsi i něco začneme trénovat.
Talíř si oblíbila i Eterka a tak se s oběma příležitostně objevujeme na nějakých těch distančních závodech. Na freestyle jsem zatím neměla odvahu, i když na dogfrisbee táboře se mě kamarádky snažily přemluvit :)
Poslední dobou nám ale na blbnutí s talířem nezbývá moc času, protože se s oběma holkama naplno věnujeme závodně agilityStránky věnované FRISBEE
  Český DiscDog klub