LUXACE PATEL
Luxace patel, neboli vykloubení čéšek, je onemocnění poměrně časté u malých plemen psů, jako jsou krysaříci, toy pudli, jorkšíři, bišonci a některá další plemena. Patela (lidově také jablíčko kolene) je kostička, která je vložená do vazu, jímž se upíná čtyřhlavý stehenní sval na drsnatinu holenní kosti. Je to nejmohutnější sval v těle, svým stažením narovnává koleno a je tak zodpovědný za skok v před. Aby tato obrovská síla byla využita beze zbytku, vytvořila se na horní ploše stehenní kosti kladka ohraničená 2 hřebeny, ve které se pohybuje trojúhelníková kostička patela - čéška, vnořená do úponového vazu. Toto ukotvení zabezpečuje rovný pohyb svalu a maximální využití jeho síly. Může dojít k vytvoření nedostatečně hluboké kladky se sníženým vnitřním, nebo vnějším okrajem a/nebo otočení úponu vazu na vnitřní, nebo vnější stranu holeně. Podle toho, který okraj kladky je nižší a kam je stočený úpon vazu, dochází k vyklubování čéšky na vnitřní či vnější stranu - hovoříme o laterální či mediální luxaci pately. U malých plemen psů se většinou vyskytuje vnitřní - mediální, může být jedno- i oboustranná.
Luxace se dělí do 5ti stupňů. 0. stupeň znamená zdravé koleno. 1.stupeň se vyskytuje velmi často a většinou o něm majitel ani neví. Dochází k občasnému vyskočení pately z kladky a jejímu spontánnímu návratu. Pes nejeví žádné potíže, nebo si jen občas nohu "poponese". 2. stupeň je podobný, jen přeskok je provázen bolestivostí, neboť dochází k odírání hřebene kladky a poškozování chrupavky kloubu. 1. a 2. st. mohou do sebe opakovaně obousměrně přecházet. S přibývajícím věkem dochází k urychlenému rozvoji artrózy kolenního kloubu a jeho destrukci a zhoršení pohyblivosti. U 3.stupně je patela vykloubena trvale, ale ještě ji lze do kladky ručně při natažené končetině vrátit. Při 4.st. je patela trvale vykloubena a vrostlá do kloubního pouzdra bez možnosti manuální repozice a sval je tažen křivě, což má často za následek ohnutí stehenní i holenní kosti.
Řešení je chirurgické a spočívá v prohloubení kladky a/nebo odříznutí úponu vazu i s kouskem kosti a jeho přešroubování do správné polohy. Operace má smysl hlavně pro prodloužení životnosti kloubu. I když je teď pejsek bez větších potíží, vlivem opakovaných přeskoků pately dochází k oděru a poškozování kloubní chrupavky a k zrychlenému opotřebovávání kloubu. Čím dříve se tento proces zpomalí či zastaví, tím déle zůstane pejskovi fungující a nebolestivý kolenní kloub.
MVDr. Ondřej Mikulica