27. prosinec 2012 - 1. leden 2013  - AGIINTENZIVKA A SILVESTR NETRADIČNĚ v Krumvíři - Hurá akce s jasným plánem. Na pár dní se ukážeme u Marti Konečné v krunýři, potrénujeme si a pak se přesunu směr Litomyšl, kde tradičně oslavíme příchod nového roku. Tentokrát v čistě dámském složení, Pavlik by byl odvelen směr Praha. Ne, že by byl námi vyhoštěn, sám se rozhodl, že lepší je silvestrovský turnaj v Německu a já mu musela dát za pravdu ;-)
    Osud tomu ale chtěl jinak, Andulka ochořela zákeřnou dětskou smrtelnou chorobou, takže to s ní bylo doopravdy vážné, a já hledala náhradní program. Nakonec se vše vyřešilo samo a zůstaly jsme v Krunýři, ale to bych předbíhala.
    Na intezivku se ve čtvrtek k Martině krom nás vypravila ještě Bláňa, za kterou muž přijel v sobotu, Martina s teriérkama, za kterou muž přijel v pátek a já, které muž odjel v pátek a následně se v neděli vrátil. Krom nás se pak vystřídalo ještě pár dalších známých lidí. Intenzivka byla ve znamení přívětivého počasí, krátkých tréninkových parkurů hlavně pro radost, společného vaření, každodenního ježdění do Brna, návštěvy pohotovosti, pohodových procházek a každodenního klikání pejskům a odpočinku. Příjemně strávený konec roku.
    Nakonec jsme oslavovali Silvestr v počtu 5 lidí a 8 psů. Bylo to děsně fajn. Zahájili jsme prochajdou, vzali útokem brněnské nákupní centrum a rabovali na skládce a sebe zabavovali deskovými hrami, na nealku jsme pařili dostihy a sázky a s příchodem půlnoci místo petard šli vypustit mírumilovné lampiony štěstí. Neshořel nám ani jeden, všechny se vznesly a tudíž se nám všem přání splní. Bylo to krásné zakončení uplynulého roku a poklidný vstup do toho letošního. Jen to loučení bylo smutné. Moc děkuju Martě za pozvání a všem zúčastněným za prima společnost.
zapsala panička
   
foto: Pavel Humpolec
Agilití, procházková a silvestrovská fotogalerie
Krátké tréninkové VIDEO

15. (- 16.) prosinec 2012  - AGILITY INTENZIVKA S TERKOU KRÁLOVOU - Olomouc - To se tak člověk dozví, že Terka má intenzivku na umělce v Olmíku a už vymýšlí, jak to udělat. Nakonec nahlásí Eterku na dopolední trénink. Znamená to sice někdy kolem 6 ranní vyjíždět z Prahy, ale domluví se též s Andulkou, že odpoledne to vezmem směr domov přes Litomyšl a pobydeme do neděle. Úžasný plán, byla jsem na sebe pyšná. Jenomže člověk míní, počasí hatí!
    V sobotu kolem půl 6 jsou v Praze zhruba dva stupně pod nulou a do toho začíná pršet. Při nošení bagáže do auta Pavel padá na schodech, naštěstí je celý, jen pobouchaný. Oškrábané auto v mezičase nakládání opět zamrzá a prší a prší a ledovka začíná pokrývat vše v dohledu. Naloženo, modlíme se, ať malinký kopeček z naší ulice zvládneme vyjet, vyjeto, uf!
    Při cestě k dálnici několikrát bliká displej auta a všechny možné jeho protiskluzové vychytávky jsou v činnosti. Hned za Prahou visí ve svodidlech auto otočené do protisměru, v našem směru též havárka. Silnice je jak kluziště.
    Zhruba na vrchovině začíná naštěstá stoupat teplota na teploměru. Otepluje se. Krom Prahy a jižních Čech je totiž všude po republice příjemně nad nulou, prší nebo se schyluje k dešti všude. To nejhorší necháváme za sebou a smírným zpožděním přijíždíme od Olmíku, kde akorát stíhám ještě část komentované prohlídky.
    Trénink byl super. Pršet začalo až v jeho druhé polovině, ale i tak se to dalo. Babsinka byla v teple v autě, Eterka se snažila na parkuru a snažila se opravdu poctivě. Kladinky, vysílačky, slalomy, vše super. Trochu mě potrápila na řadě, ale i tu jsme společně zvládly a doběhly jsme až do cíle. Hrozně se mi líbil parkur a na umělce se běhalo opravdu krásně. Pořadatelé byli milí a vstřícní, po skončení tréninku jsme byli pozváni na horký vývar a celou dobu zařizovali občerstvení v podobě horkých nápojů, Terka na nás ani moc neřičela a běhalo se celou dobu za denního světla, prostě co víc si přát. Snad jen, aby takový trenér a takové prostory byly někde víc poblíž. Jezdila bych hnedka!
    Zakončení v poledne a následný přesun směr Litomyšl se ukázal jako dobrý nápad a to nejlepší místo pro následnou relaxaci a sušení všech svršků. Škoda, že to tak rychle uteklo a museli jsme zpátky do Prahy. Víc takto dobře promyšlených akcí ;-) a lepší počasí k tomu by byl už doopravdy jen rozmazlený luxus.
zapsala panička

foto: Alča Zbožínková
VIDEO z tréninku

1. - 2. prosinec 2012  - JAHODOVÁ BOWLE - Kladno - Tři měsíce jsme si s Babsinkou daly závodní pauzu, než jsme se vypravily na poslední v řadě 5. závody v roce 2012 (náš meziroční standard). Zařekla jsem se, že přes zimu už krátkonožku nebudu trápit v hlubokém povrchu jízdáren, ale budu ji brát jen na umělku, kde si kočička krásně srovnala krok a vůbec ji tento povrch maximálně svědčí, což bez jediné spadlé laťky předvedla už v Dobříši. S Eterkou plánuji obnovenou agilití premiéru až na jaro a tak jsem Babsu nahlásila v zimě na oboje kladenské závody. Ty kromě luxusního povrchu (na kterém se běhalo i letošní MS) a domácího prostředí nabízejí ještě další vychytávku a sice teplou tělocvičnu, dá běhat v krátkém rukávu. Co víc si přát. A protože jsou toto lákadla naprosto nesporná, zajímá se o tyto závody rok od roku víc a víc lidí a startovky se plní opravdu bleskurychle. Nám se ale zadařilo, a též našim ostravským přátelům, takže to vypadalo na parádní akci.

    PÁTEK
    Z Ostravy v pátek večer dorazily hned 2 plná auta. Jmenovitě pak Luca, Efka, Terka, Eva a překvapení největší – Lisa! Půlka osazenstva byla ubytovaná u nás, druhá polovina jen přes ulici u kamarádky. Po zabydlení jsme se všichni slezli u nás a bylo veeeeelmi veselo. Jak taky jinak. Večer to byl vskutku zážitkový a adrenalinový, asi jsem už stará :-D.

    SOBOTA
    V sobotu byl kvůli pátečnímu koncertu bří Nedvědů posunut start závodů na příjemnou nezvykle pozdní hodinu. Parkury stavěl A. Diviš a A. Beitl. Ten první ale stavěl po oba dny takové divnoty a ošklivé lámavé tratě s ostrými úhly, které o to víc nepěkně vynikly vedle zvlášť běhavých a krásných technických a pro psa naprosto ideálních parkurů od druhého pana rozhodčího. A tak během víkendu zdomácněla věta: „Co se divíš, staví Diviš“. Pan Beitl je nejen velký sympaťák, co na parkuru komunikuje se závodníky, ale zejména člověk na svém místě. Jeho tratě mají myšlenku, pes se za ideálního vedení, které je možné s trochou zkušeností a citu vymyslet, vůbec nikde neláme a má přirozené úhly. Člověka to však velmi prověří a střídají se velmi technické pasáže a běhavé části s velmi oblíbenými outy. Už v průběhu prvního dne bylo vidět, jak velké rozdíly jsou v pokročilosti a handlingové technice mezi jednotlivými závodníky. Smršť z Moravy předváděla pro ostatní dechberoucí vedení, které se ukázalo být plynulé a pěkné a tolik nepodobné většině závodního pole.
    Nám s Babsinkou se, předběhnu, celý víkend dařilo. Rozhodně na tom měla obří zásluhu neuvěřitelná podpora od Lucky a Terky. Luca se mnou procházela všechny prohlídky a to určitě udělalo hodně. Zvlášť u mě nerváčka, když mi dodala odvahy a sebedůvěry ve vymyšleném vedení.
    Sobotní jumping (Beitl) byl krásný. První dvě třetiny jsme zvládly troufám si říct na jedničku, ale pak jsem zapomněla, že vedu Babsinku a ne freestylovou Eterku a málo ukázala do tunelu – odmítačka, po které se nám už nepovedlo se napojit a raději jsem to ukončila –DIS, ale maximální spokojenost!
    Zkouška SA 2 (Beitl) – opět krásný parkur, technicky jsme ho zvládly opět dobře, plynule, bez zaváhání. Jedinou chybou bylo skočené áčko. I s ukázkově zastavenou kladinou úplně do klidové pozice jsme na 1. místo ztrácely jen 1 vteřinu. Paráda :)
    Agility (Diviš) – Nechala jsem se vyhecovat k velmi rychle provedeným dvěma otočkám po áčku, vysláním na dálku, úprkem a francií před houpačkou. Povedlo se a vysloužila jsem si uznání i od samotné Terky, že fakt běžím :) Jedinou chybou bylo opět skočené áčko a za mě brzy puštěná zóna na kladině. No jo, v rámci urychlení jsem nevydržela a Babsu vypustila sice na zóně, ale ne v pozici s předními na zemi.

    NEDĚLE
    Neděle začínala zběsilým jumpigem (Diviš) a začínali large. Bez diskvalifikace do cíle doběhla jen hrstka týmů a já se docela bála. Parkur byl postavený na úvodní a cílové řadě. A my se s ní sice jen taka tak, ale popraly. Taktéž s poměrně těžkým vedením do slalomu a technikou za rovným tunelem. Stalo se něco neuvěřitelného a my se s naším výkonem dostaly „na bednu“. Naprosto dokonalé 3. místo z 50 členného startovního pole a náš troufám si říct životní běh. Euforie, nadšení, radost. Boží.
    Zkouška SA 2 (Diviš) – docela pěkná trať v našem podání i plynulá a rychlá, jen kladinu Babsa po mém sobotním ošizení zkusila znovu odfláknout, zastavila nad a až na mé počkání si teprve hodila packy skutečně dolů na zem. Předposlední překážku naopak musela zachraňovat ona mě. Holčička šikovná. Jedinou chybou bylo opět skočené áčko :)
    Finále Agility (Beitl) – naším výkonem v jumpingu jsme se kvalifikovaly do finále. Hurá. Parkur byl krásný a pro mě se stal výzvou v podobě tzv. německé otočky. Bezpečnější bylo v tomto místě udělat otočku na čelo, ale též by to bylo pomalejší, a jelikož to bylo finále, nebylo nad čím přemýšlet. Ve startovním poli byla spousta větších a rychlejších psů, nemohly jsme si dovolit běžet „na jistotu“, ale musela jsem zariskovat. Vedení jsem ale nedotáhla, málo natáhla ruku a Babsinka šla skočku v opačném směru, pak už jsme se rozhodily a do konce se na sebe nenapojily. Navíc se opět Babsa pokusila odfláknout kladinu a musela jsem si počkat, až packy na zem sundá. Potvora tak beztak šlápla jen jednou a já jí pustila. Nedaruje mi ani jeden dřív puštěný pokus, mrška :) Ve finále tudíž DIS, ale já nelitovala, i tak jsem byla z běhu spokojená, ale hlavně z celého víkendu.

    ZÁVĚREM
    Babsinka celou dobu šlapala jak hodinky. Parkury nám vesměs sedly, hlavně ty běhavé krásné. Kladina nebyla ani jedna odskočená, nespala ani jedna laťka, veškeré odmítnutí byly mé hrubé chyby. V podstatě jedinými chybami byly tedy skočené zóny na áčku. Já byla tak šťastná. Jen radost trochu pokazil fakt, že na kladenských závodech se otevřené běhy nevyhlašují a tudíž ani naše životní 3. místo. Hřál mě alespoň dobrý pocit.
    Závody to byly maximálně na úrovni. Pořadatelé vše zvládli na jedničku. Nebyly žádné prostoje, organizace před startem, ohlídaný prostor pro start a cíl zvlášť, asistent na vodítka, paráda. Taktéž přestavby parkurů trvaly chviličku, zónovky prakticky zůstávaly na svém místě. Navíc účast mistryně světa a její neskutečné taneční kreace na parkuru musely všechny inspirovat. A to zázemí v podobě mých trenérek. Díky všem a díky Babůnko, už se těším na další kolo v lednu!
zapsala panička

foto: Pavel Humpolec
Více fotek ve fotogalerie
Závodní VIDEO

13. říjen 2012  - O PODZIMNÍ KVÍTEK 2012 - Louny, aneb Eterky předpremiéra na oficiálních agility závodech - Eterce táhne na 2. Rok, agilití plnoletost má dávno za sebou a čím dál víc jsem kolem sebe slýchala, že už bychom se taky měly objevit na nějakých těch ofiko závodech. Moc se mi nechtělo, protože zejména zónové překážky – kladinu a houpačku, nemáme vůbec ve stadiu použitelnosti, samostatnosti a zapojovatelnosti do běhacích sekvencí, ale nakonec jsem se ale rozhodla, že to přeci jen zkusíme. Nastal výběr kdy a kam. Všechny dvojzkoušky jsem ihned zavrhla právě díky přítomnosti zónovek a hledala dál, kam bychom na podzim mohli vyrazit.
    Nakonec jsem objevila naprosto super příležitost, spřátelený klub Louny a jejich říjnové závody Podzimní kvítek. To je akce, která je pro mě tak trochu srdeční záležitostí, a tak jsem si říkala, že spojíme příjemné s užitečným, Eterka se postaví na start ranního běhu – jumpingu a pak spokojeně prchneme hromadně na procházku po okolí a třeba na Oblík, popřípadě si další běhy doběhne Babsa.
    Sobotní brzké ráno tu, v noci pršelo a já se jen proklínala, co za hloupý nápad, jsem to měla. Ráno, ale po oblačnosti ani památky, chystal se pěkný sluníčkový podzimní den. Aspoň že tak.
    Na místo jsme dorazili včas, abych měla dostatek prostoru Eterku seznámit s prostředím, aby se mi rozkoukala. Už jsem zapomněla, jaké to je. Babsa je ostřílený matador, tu už nerozhází nic. Po prezenci jsme se šly projít a Eterka naopak byla řádně vyvalená. Absolutně netušila, co se chystá. Když se postavil parkur, pojala podezření a celá se třásla. Zkusily jsme si odložení bokem a kousek blíž parkuru.
    Pak už následovalo měření. Pan rozhodčí Rybář toho napovídal a výsledkem bylo dvojí měření 34,5 a 34 cm, tj. zařazena do kategorie small. Máme to černé na bílém!

JUMPING
    Při prohlídce se mi jumping opravdu líbil. Rozhodně pro nás nebyl nezaběhnutelný. S jednou pasáží jsem si trochu nevěděla rady a stala se nám i posléze osudnou. Měly jsme to štěstí, že jsme nešly na start mezi prvními a tak jsem měla dostatek času být na prohlídce do konce a pak si v klidu dojít pro Eterku do auta a připravit si jí na start.
    Byla jsem nervózní, ale jen trochu. Přeci jen hlavním účelem startu na závodech bylo změření a potrénování si odložení mimo trénink, třeba i za cenu diskvalifikace. Vše ostatní už mohl být jen bonus. Trochu problém nastal v momentě, kdy jsem se potřebovala zbavit balonku. Jelikož jsem tak učinila hodně v předčasu, Ajťáková měla čas ověřovat, kde že ten balonek je a pojala podezření, že u sebe ho už nemám. Kámen úrazu. Jeden z mnoha, poučení na čem do příště zapracovat :)
    A to už hlásili naše jméno, jdeme na start a já jsem si posléze uvědomila, že přesto, že Ajťáčka nenosím v náručí z postroje jsem ji svlíkla posazenou tak nešikovně, že ji musím posunout a beru ji do rukou. Trochu čučí, ale zůstane přilepená ne svém místě a už vybíháme. Nezvolila jsem nejodvážnější vedení, ale o to mi v tomto případě ani nešlo. První půlka běhu byla krásná a soustředěná, až do osudné rovinky po tunelech, kde jsem si málo nadešla, málo volala, Eterka hodně vylítla a pak se nezvládla srovnat v rychlosti na další skočku – odmítnutí a hop zpátky – DIS. Dokončení už bylo v mém i jejím podání rozpačité. Ke konci nekoordinované, mířila do slalomu, ale na poslední chvíli před ním zastavila, pak už ho krásně vypracovala, aby mi posléze ulítla do tramtárie. Raději jsem zamířila nejpřímější trasou do cíle. Samotnou mě překvapilo, jak moc se mi nechtělo z parkuru odcházet. Navyklá z tréninků, hned bych si to opravila. Tady to bylo šup šup a zas jít pryč :)

ZKOUŠKA SA 1
    Nad následujícím během zkouškou SA 1 jsem váhala. Kladinu jsem byla rozhodnutá nejít a tak jsem jen ze zvědavosti čekala, co pan rozhodčí postaví, a zda půjde vymyslet případná náhradní trať. Tj. s DISkem jsem v tuto chvíli počítala rovnou.
    Petr Rybář ale snad zaslechl mé tužby a tak se stalo, že postavil kladinu až ke konci a ještě k mému potěšení po ní dal tunel, takže bylo rozhodnuto, zkoušku si též zkusíme a místo přes kladinu to vezmem do cíle tunelem.
    Trať nepatřila k nejjednodušším, alespoň ne pro rychlejší psy. Po áčku bylo potřeba idálně zdrhnout do francie za narafičeným kruhem, aby se následujíc řada sem a tam dala vyřešit na ruku a ne na křížení za psem. Toto byla v podstatě ale jediná záludnost celé tratě a tak jsem se rozhodla, že to risknu, nechám Eterku áčko vypracovat samostatně a zdrhnu jí až za kruh, kde udělám záda. Na start jsme opět nešly jako první a při usazování před první překážkou byla Eterka opět trochu vyjukaná. Moc pěkně se ale srovala a kdyby mi ještě za mými zády nepopolezla i půl metru, bylo by to opět ukázkové.
    Začátek super, áčko pěkně seběhnuté, já snad i včas byla, kde jsem měla být, ale Eterka minula kruh. Toto pro ní byl asi ještě opravdu těžký prvek, aby se trefila sama, zatímco já se o kus dál pokoušela o záda a tak z toho bylo odmítnutí. Stejně jako v prvním běhu, po přerušení, zbrždění a následnému rozběhnutí už jsme si tolik nerozuměly, následoval úlet do tunelu a později na trati se Ajtík nechala strhnout diváky, zakoukala se a minula překážku, do tunelu se mi protáhla za mými zády, ale tentokrát jsme dokončily až do díly.
    
SUMA SUMÁRUM
    Projev chaotický, psovod nesoustředěný a flákající (jedničkové parkury k tomu přímo vybízely jen běžet a nic neříkat. Jak jsem mohla nepoužívat povely?! ), pejsek nezkušený a v druhé polovině parkuru těkající a hledající balonek, přesně tak to celé vypadalo. Ale já byla spokojená, měly jsme naplánované splněno a k tomu navíc spoustu užitečných poznatků.
    Tak třeba, na závodech je minimálně dvakrát tolik překážek, co zatím běžně zvládáme na tréninku s meziodměnou, změnit! Nebo taky, že na závodechu sebe nemám hračku, kterou na tréninku pořád třímám v ruce, zaměřit se na to... Člověk by řekl, že jsou to věci logické a jasné, ale tak nějak jsem si jeuvědomila až tu. A ještě že tak. Do jara je na čem zapracovat.
    Závody byly prostě super a jsem ráda, že jsme vyjely, jen škoda, že ten Oblík letos nevyšel...
zapsala panička

foto: Pavel Humpolec
Závodní VIDEO

4. - 6. říjen 2012  - FCI MISTROVSTVÍ SVĚTA V AGILITY - Liberec - Svátek všech agilitáků, výkony, při kterých se tají dech, úžasní psi, lidé, kteří umí tančit mezi překážkami, návykové písničky a i po letech stále nanaučitelné tanečky, to je MS v agility. A tentokrát se tato velkolepá akce pořádala u nás doma v České republice, v luxusní liberecké TipSport Areně.
    Příjezd jsme naplánovali na čtvrtek, abychom ještě stihli vidět nějaké tréninky. I když naší reprezentaci v 7 ráno jsme si opravdu nechali ujít. Hala byla skvělá od samého počátku, povrch parkuru byl bez chybičky a málokterý pes na něm měl problém. Pro české fanoušky byla vyhrazena celá dlouhá strana haly na těch nej místech, židličky měly polstrování. A jak jsem se ve čtvrtek bála, zda tolik místa opravdu zaplníme, bála jsem se zbytečně. V neděli bylo plno a bylo to úžasné.
    Ale zpátky ke čtvrtku. Našli jsme pár známých, skočili na oběd s olomouckou bandou, ale pak jsme se už přesunuli do ostravského kotle, zejména pak k našim spolunocležníkům v nedalekém penzionku. Ubytování bylo prima a moc za něj děkuju Efce. Výběr místa pro fandění se posléze a zejména v dalších dnech také ukázal jako jednoznačně správný. Bylo tam fandící jádro, v čele s fotbalovou fanouškou, které nejsou takové ohromné haly cizí, umí rozpohybovat nejen naproti sedící francouze, ale dokonce i celou halu, ať už tleskačkou při diskvaifikacích nebo mexickou vlnou :) ale i pro to, že velká část reprezentantů (a to nejen českých) chodila posedávat a klábosit právě k nám. To bylo strašně příjemné.
    Bála jsem se, jak zvládnu 4 dny koukáním na parkur, obávala jsem se, že to bude moc, ale až na menší krizi v neděli odpoledne při finále large jsem nepocítila sebemenší pocit, že bych se nebavila. Dny příjemně utíkaly, bavila jsem tu s tímhle a tu támhle s tím starým známým, s lidmi, které jsem dlouho nepotkala, obhlížela jsem tríča okolních států na výměnu, výkony se mi líbily, tanečky příjemně zpestřovaly přestavby. Dostala jsem se zkrátka do super party.


foto: Pavel Humpolec

    Výkony české repre byly od prvního dne skvělé. O to víc umocněné obrovskou fanouškovskou základnou a podporou. Toto bylo mé 4. MS prožité přímo na tribuně. Češi byli skvělí a posbírali spoustu cenných kovů - dokonce nejvíc ze všech zúčastněných zemí - 7 (3 zlaté, 3 stříbrné a 1 bronzovou). Tím nejcenějším pak bylo vítězství large týmů v agility běhu, titul vicemistrů pro small tým, titul mistrů pro medium tým a na závěr pak úžasné celkové 2. místo a titul vicemistra světa v kategorii medium individual pro Peťu Hamšici. Bylo to skvělé, úžasné, dokonalé tam sedět a prožívat. V případě Peti jsem se dokonce běžela radovat a proběhnout přímo mezi repre na parkur. Napopsatelné a dojemné. Děkuji všem, kteří se o takový program zasloužili.
    Coby divák nemohu vytknout téměř nic. Pořadatelům patří obrovitánská poklona. Vše klapalo jako na drátku, žádné prodlevy, viditelné kiksy, ať už z řad pomocníků (těm jsem jen 2krát nezáviděla situaci při zvedání latěk), rozhodčích, ale tentokrát i závodníků. Po celou dobu si nevybavuji žádný prohřešek závodníka vůči psovi, který by diváci odměnili vypískáním. Strašák v podobě nemožnosti pronést do haly jídlo z venku nebo foťák byl také rychle zažehnán a tak za jediné minus považuji absenci pásek na zápěstí, díky kterým by odpadlo neustálé tahání sežvejkané vstupenky v kapse a její načítání při každém opouštění i při opětovném vstupu do haly. Víc mě toho ale nenapadá, tím spíš, že vše překryl úžas nad vším povedeným. Velká poklona patří též moderátorské dvojici Kuba Štýbr – Evička Lačňáková, kteří ve 2 odmoderovali celé mistrovství, v příjemné tónu, náladě a kterým bylo parádně rozumět. Jednoznačně taky musím vyzdvihnout velmi emotivní vyhlašování vítězů, které na mě pokaždé působilo až magicky za polozhasnuté haly a příhodné hudební kulisy. A když jsem k tomu ještě 3 krát mohla slyšet českou hymnu, co víc si přát.
    Výkony byly neskutečné, mám teď ohromnou chuť pořádně začít v agi makat. Krom českých holek bych moc ráda zmínila naprosto boží PRTíky z Ruska, velmi připravené francouze, nadpřirozenou Silvii Trkman, její již 11letou 2. vicemistryni La, která své první mistrovství vyhrála už v roce 2003, 2 letou Le, která s velikostí těsně na hranici small a medium vytřela svými sbíhanými zónami a nasazením a časy všem o dost větším medíkům (zejména pak borderkám v této kategorii) zrak a konečně i s Bu... se všemi svými psy stála laetos na bedně. Největší poklona ze všech poklon ale patří nejlepší z nejlepších – Lise Frick, která se letos stala neohroženou mistryní světa v kategorii large, když suverénně vyhrála oba mistrovské běhy. Její vystoupení je mimo hranici mého chápání a jelikož jsem měla možnost ji z návštěv naší tribuny „poznat“ i osobně, po rozpplynutí českých large nadějí nebyl v neděli asi nikdo, komu bych to přála víc.
    Dlouho předlouho bylo za nejlepší MS považováno to v roce 2006 v Basileji ve Švýcarsku, ale myslím, minimálně podle ohlasů českých, ale i zahraničních účastníků a fanoušků se teď bude jako o nejlepším mluvit o Liberci, o České Republice a o českých závodníkách, kteří pobrali téměř vše, co mohli, navzdory tomu, že byli mezi nimi i tací, kteří ne a ne smůlu prolomit. Jejich čas ale určitě ještě přijde.
    V neposlední řadě bych ještě chtěla vyzdvihnout osobu, která to celé měla na starosti a nejen to, osobu, která mimo to měla na starosti i závodníky coby team leader. Míša Bakrlíková, úžasný manažer a hlavně úžasný člověk, na tom správném místě. To díky ní, vládla mezi repre příjemná nálada, v cíli bylo vždy v první řadě postaráno pejsky a která báječně zprostředkovávala komunikaci mezi parkurem, závodníky a fanoušky. Díky! Toto jsem nikdy dřív nezažila...
    Na závěr snad už jen můžu říct, že jsem zvědavá, kdy z hlavy dostanu Není nutno, Decibely lásky a francouzskou Tchic et Tchac, ale já ani nevím, zda chci. Tolik mě ten pocit z prožitých posledních 4 dnů naplnil a ovládal, že o něj ještě nechci přijít. Ještě dlouho ne.
zapsala panička

  
         Pavel Košek                    Michal Vokrouhlík26. - 30. září 2012  - KRUNÝŘ 2012 podruhé - Prodloužený zářijový víkend v krunýři jsme spolu s početnou pražskou bandou naplánovali už někdy na jaře, osud tomu ale chtěl, že nakonec někteří nejeli, další se zranili. Směr Brno jsme nakonec ve středu večer vyráželi 2 auty ve složení já s Bláňou a psíma holkama Babsou, Ajtíkem a Babetou, druhý vůz obsadila Týna s Abbouchem a Evik s Agnes. Sranda zaručena, škoda jen, že jsme nebyly nakonec ubytované všechny pohromadě v jednom pokoji, ale místa bylo dosti.
    Hned druhý den vyvstalo dilema, kde budeme běhat. Neb při našem příjezdu se na obvyklém tréninkovém plácku před okny Martinina domu proháněli koně na řádně hlubokém písku – nově vzniklé jízdárně. Řešení se naskytla dvě, blíž či dál, oboje dost daleko na to, abychom tam růčo přetahali všechny překážky. Nakonec nám starosta zapůjčil klíčky od branky, my naložili martinino autíčko po střechu skočkama a tunely, zónovky jsme přenesli přes fotbalové hřiště a na následující 4 dni udělali základnu na perfektním travnatém plácku, který byl co se povrchu týče o mnoho tříd lepší, než ten původní. Doufám, že se Martě podaří se s obcí domluvit, aby mohla trénovat právě tu, protože to nemělo chybu.
    A pak už se běhalo, běhalo, běhalo a běhalo. Už po prvním dni jsem toho měla až až, ale zdá se, že se moje kondička vylepšuje a 2 hafany zvládám líp a líp a donekonečna opakování sekvencí taky. Babsinka pěkně skákala, Eterka byla drak. Zapracovaly jsme na samostatnosti, vedení ob překážky, na odložení a na kladině. U té jsem úplně odbourala pamlsky a začala se s Ajťáčkem na konci sestupky přetahovat o hračku, jako to dělám s Babsinkou. Snad to napomůže tomu, aby při brždění přnášela váhu na zadní nohy, místo na přední. Uvidíme. Zbývá nám tak tedy dopilovat ze základů už jen zóny na kladině a samostatné provedení houpačky a můžeme vyrazit na závody. To bude masakr.
    Byly to super 4 dny, ale i velmi náročné. Den jsme trávili celý venku u parkuru od rána do odpoledne, jen s malými přestávkami mezi kategoriemi. Když jsme neběhali, tak jsme natáčeli ostatní, zobali sváču a kecali. Následovala obědo večeře, případně výlet do hospůdky, sprcha, pokec u telky, rozebírání MS světa, které bylo na spadnutí a spánek. Toho mi přišlo pořád málo. A takto každý den.
    Sešla se bezva parta, počasí vyšlo parádně, ani vedro, ani déšť, modrá obloha babího léta.
    Poslední den zazlobila Etera, na kterou byl takový pobyt asi už docela náročný, ale to jsme ještě nikdo nevěděl, jak bude závěr náročný pro mě!
    Před odjezdem a loučením se s paní trenérkou, jsme ještě vzali útokem pana souseda s burčákem a vezli si domů výslužku s doporučením, že někde u Jihlavy raději zastavit a povolit u časovaných bomb raději víčka. Kdyby byl býval tušil, poradil by nám upustit hned před Brnem.
    Totiž po 20 minutách kličkování mezi vískami jsme konečně dojeli na dálnici směr Brno a kolona. Kolona tak strašlivá, že jsme za další nekonečné 2 hodiny dorazili teprve do Brna. Tolik jsem se nevztekala už dlouho, utahaná, otrávená, s chutí na burčák. Ještě, že tam se mnou byla Bláňa, 2 čokolády a na flashce Best of Hrůza, jinak nevím nevím. Nakonec se vše rozjelo, abychom s mírných zdržením ještě v koloně před Prahou dorazili domů po úmorných 5 hodinách. (!!!) Závěr ale nemohl pokazit jinak parádní intenzivku u budoucí vicemistryně světa Marti Konečné.
zapsala panička
Eterčí VIDEO16. září 2012  - APPLE CUP - MČR TERIÉRŮ - Mladá Boleslav - Mladoboleslavský Apple Cup, který je zároveň i Mistrovstvím pro teriéry a to i pro ty méněprocentní, nám každoročně nebyl termínově souzen, až letos to vyšlo a tak jsem Babsince zaplatila i účast na MČR. Zejména poslední souhra a úspěch v Dobříši mě dobře naladil.
    Byla zaručena účast spousta známých zejména z řad russllíkářů, ale my vyrazily společně s Evikem. Jelikož mě Muf nechal ve štychu a byla potřeba u něj vyměnit zrezlá součástka, vymýšlela jsem náhradní plán, jak se do Boleslavi dostat. Nakonec mě zachránila opět Evička. V sobotu naplánovala hromadný výlet do Skalska a rozhodlo se, že nás nabere už cestou tam a po výletu pojedeme hromadně přespat k ní na chatu, odkud je to do Boleslavi už co by jen kamenem dohodil. Plán to byl skvělý. Výlet taky, večer jsme padly utahané.
    Ráno se mi opět nikam nechtělo, ale počasí přálo, hřálo sluníčko a po příjezdu na výstaviště jsem se už moc těšila, jak konečně postavím a poprvé vyzkouším svůj narozeninový dar, zelený dokonalý úžasný a nejlepší agility stan. Stavění bez návodu bylo srandovní, jak Pat a Mat.
    Ještě před začátkem závodů jsem využila pana rozhodčího Spolka, k neoficiálnímu přeměření Eterky. Změřil jí krásných 34 cm a mě jen mrzelo, že není oficiálně nahlášená, že už bychom to měly černé na bílém. Byla jsem ale uklidněna, že do small rozhodně patří a nemusíme se bát jiného rozhodčího. Tak to bychom měly, hurá!
    
    A to už byl postavený JUMPING. Jedna pasáž se mi nepozdávala, věděla jsem, že tam musím Babsi hodně pomoct, aby sama šla a zároveň musím hodně makat, abych stihla francii za skočkou. Pastičku v podobě narafičené skočky za kruhem jsme vyřešily bez jediného zaváhání, ale jak to tak chodí, mé obávané místo se nám stalo osudným a tudíž DISk. Při opravě jsem si dala větší pozor, Babsu vyvedla, ta sama hezky pasáž vypracovala a já stíhala záda i další vedení. Babsa neshodila ani jednu laťku a já mám ještě hodně co dohánět. Spokojená jsem ale nebyla ani s Babsou. Přišlo mi a při následném shlédnutí videa se to i potvrdilo, že spíš neběžela, než běžela. A na to u ní vůbec nejsem zvyklá. Byla jsem rozhodnutá ji v dalším běhu případně zastavit, kdyby se měla na place trápit.
    Den ubíhal, sluníčko pálilo a já si říkala, že raději nejsme někde u vody. Eterka po sobotním výletu vůbec nebyla unavená a tak jsem ji v mezičase vytáhla do vzdáleného koutu výstaviště alespoň s frisbee disky a trochu jsme si poházely. Překvapila, hezky poslouchala a ani úprky směr parkur se žádné nekonaly.
    Zkouška SA2 šla na řadu až dlouho po obědě. Byly v ní stejné prvky jako v jumpingu, zejména pak prudké stahování po rovném tunelu. Babsinku jsem před během zkusila víc nabudit a úspěch se dostavil v podobě dravějšího tempa, bohužel i 3 spadlých latěk, roztěkanosti a skočeného áčka. Byla jsem ale mnohem spokojenější jak ráno, navíc krásně provedená kladina.
    Závěrečný AGILITY běh se mi líbil moc, možná byl na můj vkus jednoduchý a při běhu jsme si Babsou obě sedly, pěkně skákala, reagovala, nespadla ani jedna laťka, kladinu překrásně zastavila, áčko zkušeně odskočila a byl by z toho i plynulý běh, kdyby nevyhla houpačku. Troufám si říct, že to bylo moje a její tak půl na půl, takže si nemáme co vyčítat.
    Byla jsem ráda, že s postupem dne to byla zas moje reaktivní Babsinka. Možná jí jen ráno nebylo dobře, možná byla utahanější ze sobotního výletu, kdo ví. Věřím, že to byl jen výjimečný stav a nebude se hned tak opakovat. Obě s Evikem jsme byly rády, že jsme se neusmístily a mohly tak prchat směr domov.
    Děkuju za společnost, taxikaření a natáčení. Ještě, že tě Evi máme ;)
zapsala panička

foto: Marek Beneš
Kompletní fotogalerie
VIDEO8. - 9. září 2012  - AGILITY INTENZIVKA S LUCOU -v Lysé - Po měsíci se u nás opět zastavila milá ostravská návštěva – Luca. Tentokrát přijela sama samotinká a v plánu byla agilití intenzivka v nedaleké Lysé nad Labem.

    SOBOTA
    V sobotu k nám na Barrandov ráno dorazila Bláňa, abychom se přeskládaly všechny 3 do jednoho auta. Venku na sluníčku jsme strávily celý den, i když já jsem trénovala s oběma holčičkama v dopolední skupince a Bláňa naopak jen v odpolední. Počasí vyšlo parádní a společnost známých lidiček předurčila prima den.
    Cvičák mají v Lysé moc pěkný, zázemí klubovny, dostatečný stín pro pejsky. Parkury byly jako obvykle vražednějšího rázu a hlavně s počtem překážek blížících se k 35. Ani s jednou psovou se mi nepodařilo trať dokončit do konce, aly zaběhaly jsme si parádně.
    Babsinka moc pěkně stavěla zóny a minimálně shazovala, zato Etera byla jak z divokých vajec. Po cvičáku lítala jako šílenec a přivolání nulové. Když se nakonec umanula na jeden balonek a nebyla s ní vůbec řeč, došla trpělivost i mně a trochu jsem ji na to ručně upozornila. A následovaly dobré, ale i špatné následky. Odložení v tu ránu mělo mé milé rozmilé zviřátko 100%. Seděla na zadku jako přikovaná, ani nemukla, nepohnula se, jako socha čekala až na můj povel. Ovšem pak sice vyběhla, ale tak na půl plynu, aby se neřeklo. Nikdy jsem se u Babsi nesetkala s tím, že by se na mě ráčila urazit. Ajťáček to zřejmě umí a tak s ní byla do konce tréninku sranda, ale návrat luxusního odložení jsem si fakt užívala.
    Také se v průběhu horkého dne naučila chodit ráchat do bazénku s vodou, odkud si z pod hladiny lovila neplovoucí balonky. Já jí snad naučím se ještě potápět pod vodu :)
    
    NEDĚLE
    V neděli jsme jely už jen já a Luca, Bláňa využila možnosti dorazit až na odpoledne. Sluníčko nás opět nešetřilo a většina z nás po víkendu odjížděla značně přismahnutá. Holčičky si přes noc náramně odpočaly a tak zejména Babsinka byla na začátku naprosto vysmátá a rozdováděná, že se jí nedařilo ukočírovat téměř ani jednu zónu na kladině. Chvíli to bavilo i mě :D
    Eterka byla taky vyměněná, měla zas své klasické tempo, řev a nepokoj na startu a já si s ní trénink užívala, takhle je to zkrátka ona.
    Jako parkur postavila Luca naši starou známou trať z tábora a tak se mi matně vybavovala. Bohužel doběhnout stylem první-poslední překážka se mi nepodařila. Jinak ale Babsinka makala parádně, až na rozčilující sekvenci se dvěma rovnými tunely za kladinou, kdy se rozhodla, že je zkrátka nepůjde. Eterka překvapila zejména těžkými náběhy do slalomu. Navíc nám společnost dělala i Evik s Agnes a přijela se na nás podívat chovatelka Jíťa a k obědu byla vynikající pizza, takže i neděle neměla chybu.
    A aby toho nebylo málo a jelikož jsem neměla odvoz, přijala jsem pozvání Evika jet s ní ještě strávit sluníčkové odpoledne na chatu. Takže holky si ještě užily jednu z posledních letošních koupaček, stav řeky byl nakloněn i Babsince, která tak stačila, a my s Evikem se slunily na Evy na lehátkách :)
    Díky všem za prima víkend!
zapsala panička
   
foto: ZKO Lysá

Eterčí VIDEO4. srpen 2012  - DEN PŘED ÚSTECKÝM PSÍM FESTIVALEM - ÚPF velkolepá psí akce, na kterou jezdí Pavel nadšeně sám každoročně a tak se těšil i letos. A jelikož já jsem se na táboře umluvila s Verčou, že když si zazávodí spolu s Babsinkou, já vezmu naopak na premiéru do Super Pro Toss and Fetch (Super Minidistance) Ajťáčka, jeli jsme letos v plné sestavě. Osud tomu ale chtěl tak, že Eterka se 2 dny předem rozhárala a musela jsem ji ze závodů odhlásit. Zůstalo to tedy jen na Babse s Verčou.
    Při plánování odvozu Janiny a hlášení se právě do konkrétní disciplíny nám zcela uniklo, že v sobotu, kdy jsme do Trmic vyrazili, probíhá pouze dogfrisbee v disciplínách 1. Kolo freestylu a naše Minisdistance. Ten hlavní, divácky atraktivní a nadupaný program byl totiž (jako každoročně) až v neděli. A tak jsme přišli navíc o agility soutěže, ukázky flyballu, mushingu, tance se psem, voříškiádu, divadlo, spousty stánků se vším možným, a to vše za dozoru neobvykle velkého počtu diváků.
    Sobota proto byla na závody nezvykle klidná a „prázdná“. Po cvičáku se pohybovali víceméně jen závodníci a těch také nebylo mnoho. Zaparkovali jsme šikovně pod stromy v celodenním stínu a tak mohly holky být celou dobu uvnitř v kennelkách a Eterka tak nenalákala ani jednoho chtivého psa.
    Zaregistrovala jsem se, zaplatila za Verču startovné a usadila jsem si do skupinky PraHaHáků rozšířenou o Kiricaňáky. Po začátku závodů jsem vytáhla Babsinku, aby se s Verčou rozehřály a dávala jsem poslední taktické rady. Babsa vypadala, že ji talíře vůbec nezajímají, raději šmejdila co má kdo po kapsách a židličkách a když nic neobjevila, rozhodla se vyhrabat díru v trávníku. Verči pokus o hozený disk skončil tak, že se po něm jen ledabyle ohlídla, nechala ho spadnout a dál se věnovala svým záležitostem.
    Verča znervózněla, ale Babsa už je prostě zkušená harcovnice, kterou jen tak něco nevyvede z míry a zná to. Takže věděla moc dobře, že ještě o nic nejde a není důvod se zbytečně vysilovat.

    PRVNÍ KOLO
    Holky šly na řadu jako 7. Přesunuly jsme se blíž k pásce a Babsa přepnula do módu dogfrisbee. Natěšeně hopkala kolem Verči a já byla nervózní víc, než ony obě dohromady.
    Házelo a chytalo a vůbec jim to šlo dohromady naprosto úchvatně. Hned zkraje pochytaly pár hodů za maximální bodové ohodnocení – tedy za hranicí 40 yardů, vprostředku hracího pole a ještě ve výskoku. Babsinka metelila pro disk i zpátky k Verče, co jí její pidinožičky stačily a škoda jen 2 rychlejších hodů, které nestihla. V jednu chvíli dokonce pro disk musela až ven za pásku s banery a chvilku jí trvalo, než se jí povedlo protlačit se skrz ně zpátky. Byla jsem na holky moc pyšná a do druhého kola nakonec postupovaly zhruba z poloviny startovního pole se ziskem pro Babsi rekordních 13b.
    Následoval prima relax. Usadila jsem se pohodlně do křesílka vedle hřiště a užívala si tu pohodu, ten klid, to, že mě nic nečeká, nic nemusím a nemám ze závodů jako obvykle stres. Idyla. Navíc s pěkným pokoukáním na freestylové sestavy, které mi po absolvování tábora byly mnohem bližší, než kdy dřív a užívala jsem si je jako nikdy.
    Celý den do odpoledne proběhl v maximální pohodě umocněné příjemným počasím a sympatickou hudbou. To dělá opravdu hodně a je pravda, že agi bývá doprovázeno jen minimálně. škoda.

    DRUHÉ KOLO
    Ve druhé kolem Super Minidistance spolu holky zaválely naprosto nepředstavitelně. Pochytaly až na poslední trošku smolný hod úplně vše. A i tentokrát Babsinka po diskách v maximální vzdálenosti skákala. Myška moje poctivá, a že si zamakala. Ale až do konce časového limitu do toho dala vše. Odměnou jim bylo naházených a pochytaných neuvěřitelných a pro mě, Babsi i Verču rekordních 17,5 b (škoda toho posledního!).
    Byla jsem na obě holky neuvěřitelně pyšná, protože je vidět, že když někdo umí hodit jako Verča přímo na míru, ani 28 cm vysoký hafan, který diskem o klasických rozměrech jen tak tak nedrhne o zem, když hlavu pořádně zakloní, se neztratí v plném poli větších dogfrisbee soupeřů. A jen o fous jim 13. místem/37 utekla TOP 10. Pro mě naprosto boží podívaná zpoza pásky. Děkuju!
    Počkali jsme ještě na vyhlášení a plni dojmů a v podstatě až na závodníka Babsinku všichni i příjemně odpočatí a zrelaxovaní (hlavně to nohaté, celé den zavřené v kennelce, grr…) jsme vyrazili večer dom.
zapsala panička
Kompletní fotogalerie22. - 27. červenec 2012  - DOGFRISBEE TÁBOR v Tovačově - Co mě vedlo k tomu se nahlásit na tábor zaměřený na dogfrisbee? Důvodů bylo hned několik, z Prahy jsme měly jet společně s Peťou Hamšicí, letos mám zjevně poslední studentské prázdniny a tak jsem si je chtěla pořádně užít se vším všudy. Teď jsme převážně agilitně zaměřené a agi tábor a soustředění jsme už měly za sebou a pořádně jsem se na něm zapotila, říkala jsem si, že frisbeečko, kterému se věnujeme okrajově, a které na táboře povedou naše dlouholeté kamarádky z Kiricanu, by mohla být prima zábava, ale zároveň i fajn relax. A když se potvrdilo, že se vše bude konat v Tovačově, těšila jsem se o to víc.
    Na úvod musím říct, že tábor splnil veškerá moje očekávání.
    Spalo se ve stanech, ale nekonalo se dřívější koblihové snídaňové obžérství. Jídlo si tentokrát každý zařizoval sám. Počasí bylo horké s propršenou středou a proměnlivými bouřkami z vedra. Při představování jsem neprozřetelně prozradila jakému že sportu se to věnujeme na prvním místě a příhodné přezdívky jsem se nezbavila až do konce tábora. Ale bylo parádně, sešla se bezva banda lidí, Brňáci mě mezi sebe přibrali, takže jsem se po večerech účastnila zelených a vodnicových seancí, nebo bitvám v jungle speedu. Přes oběd jsme chodili do hospody ve městě nebo ochladit do nedaleké průzračné pískovny a nebo jen relaxovali někde ve stínu. Celý týden jsem vydržela na dvou baleních párků a 2 krabic bramborové kaše a že mi chutnalo :)
    No, ale koukám, že by to tu taky chtělo zmínit nějaké postřehy z tréninků. K našemu velkému potěšení jsme se dostaly všechny 3 do skupinky k Verče. A ta nás dvakrát denně učila a mordovala novým kouskům. S oběma holkama jsme se naučily jak na flipy, dog catch, míjení, zeměkouli, overy a nějaký ten pokus o vaultík. Byla jsem nadšená. S Babsou jsme vše už tak nějak napůl někdy dělaly, ale tady to získalo konkrétní rozměr, jasnou představu a také to začalo nějak vypadat a já prvně nabyla pocitu, že by to mohlo jít. Byla jsem nadšená. (To jsem ostatně vždy po nějaké frisbee akci) Ale tady jsem byla fakt nadšená. A když jsme s Babsinkou vymyslely i náš team movement na začátek sestavy, asi bychom přeci jen měly po 7 letech tréninku do toho praštit a na nějaké freestylové závody vyrazit :) uvidíme…
    Holky šlapaly pěkně. Dostaly jsme pochvalu. Eterka byla jak z divokých vajec, ale krásně pouštěla a disky měnila. Jen sbírání v našem provedení je stále kdo s koho :)
    Kromě praktického cvičení s pejsky byla spousta házení a házení a házení v praxi. Freestylové hody, dlouhé hody. Vše bylo obohacené o přednášky a ukázky posilování psů, masáží, protahování, cvičení na míčích a nestabilních podložkách. Mnoho teorie frisbee, pravidla, tipy na sestavy, promítání těch nejlepších z MS. Zkrátka nabitý program jen s minimem odpočinku, na který nebyl čas a přesto jsem krom spánkového deficitu nebyla psychicky ani fyzicky zničená, jako bývám po většině psích akcích.
    Týden utekl jako nic a mně se vůbec ale vůbec nechtělo tyhle frisbeečkáře opouštět. Odjížděla jsem plná dojmů a souhlasila jsem, že se za 14 dní potkáme na Ústeckém psím festivalu, kam nahlásím holky do Super Minidistance, pod podmínkou, že Verča bude závodit s Babsinkou a natřou to velkým psům.
    A tak se taky stalo…
zapsala panička
     
foto: Ondra Uhlíř, Lucka Seďová
Kompletní fotogalerie21. - 22. červenec 2012  - NON-STOP AGILITY CUP - Dobříš - Na závody jezdím jen párkrát do roka a když nám letos nevyšel Moravia Open, těšila jsem se moc právě na tuto akci v nedaleké Dobříši a se stejně super povrchem na běhání.
    Závody probíhaly v rámci největšího psího festivalu psích sportů ve střední Evropě a kromě agility bylo v docházkové vzdálenosti i dogfrisbee, obedience, canicross a hlavně největší lákadlo celého festivalu – CACIT.
    
    SOBOTA
    Ráno bylo ve znamení mé klasické nechuti něco dělat a při představě, že mě čekají závody jsem se proklínala, že se zas a znovu někam nahlásím a místo toho raději neležím doma. :) Evidentně bych totiž na závody jezdit častěji než jednou za čtvrt roku, neprospívá mi to a nejsem zvyklá.
    Nicméně festival psích sportů byla na tolik lákavá akce, že jsem se překonala a těšila se minimálně na to, co vše tam uvidíme.
    Hned jako prvního jsme potkali Peťu Dostála a nastěhovali jsme se k němu do zeleného stanu, spolu s Lenkou od Dorky a v neděli i s Peťou Hamšicí a Lenko Psyrkovou. Vznikla tedy solidní fandící základna.
    Ještě před začátkem závodů jsme na otočku zajeli do nedalekého Lidlu pro sukýnku, kterou neměli, tak jsem vzala za vděk alespoň kraťasy. Trochu jsem totiž podcenila počasí s vidinou toho, že přeci bude celou dobu pršet a ono naopak sluníčko pálilo o 106. Btw. Zakoupené kraťásky jsem nakonec kvůli mužské připomínce nakonec ani raději neoblíkla. Tedy přesněji oblíkla a hned zase svlíkla. Snad příště budu vybavená lépěji!
 

    Tratě po oba dva dny stavěl švédský rozhodčí Nalle Jansson, který letos posuzoval i EO a rozhodně byly parkury zajímavé, s četnými rovinkami do cíle, jen nepatrným přestavováním mezi výkonnostními kategoriemi, netradičními začátky a velmi obtížnými jedničkami. Nám se ale běhaly pěkně.
    Jako první se šel JUMPING, který jsme v neuvěřitelné souhře zaběhly čistě! Bylo z toho ale „až“ 6. místo za dlouhonožkami parsony a šeltičkami, se ztrátou 3 vteřiny na vítěze. Nicméně euforie se dostavila. Čistý běh je pro nás vždy ohromný úspěch a o to víc, když vím, že jsme se s tratí popraly bez jediného zádrhelu na maximum Babsinky výkonu. Maximální spokojenost.
    Další se šla ZKOUŠKA, při prohlídce jsem zaslechla Lenku, jak se obává, aby nezapomněla v jedné pasáži ještě jednu otočku a bum, já na tu otočku zapomněla přímo v běhu. Snažila jsem se pár překážek před cílem zaimprovizovat, ale marně a Babsa vyhla áčko. Nehnala jsem ji na něj znovu, bylo by to v našem případě zbytečné, zbytečně by ho skočila a tak jsem s diskvalifikací zamířila rovnou do cíle.
    AGILITY jsme zahájily hned odmítnutím na tunelu hned zkraje běhu a pak už jen se skočenou zónou na áčku doběhly plynule do cíle.
    Během čekání až na nás přijde řada jsme zavítali kouknout na frisbee, a na služebáky, omrknout stánky a vyzkoušet místní hospůdku. Měli krokety! Počasí se ale během dne rapidně horšilo, pršelo jen se lilo a ochladilo se, proto jsme ihned po doběhu openu zamířili domů. Hlavně proto, že mě čekalo velké balení se na týden na dogfisbee tábor, kam jsem měla odjíždět hned zítra po skončení druhého dne závodů v Dobříši. Zabalila jsem se jen tak na půl, s tím, že v neděli se domů dostaneme pravděpodobně už někdy po obědě a dobalím pak. Místo druhého otevřeného běhu se totiž konalo finále, kam jsme neměly moc velkou šanci se nominovat.
    
   

    NEDĚLE
    Neděle opět začala JUMPINGEM a odmítačkou na slalomu, škoda, mohla jsem Babse trochu pomoct. Následovalo už trochu rozpačité dokončení s diskvalifikací na překážce, která se měla jít zezadu. Šly jsme to ale tak plynule, že si toho ani rozhodčí nevšiml a tak jsem se šla po doběhu přiznat. :)

    Od Agility naskok ke Canicrossu :)
    Před zkouškami jsme se přesunuli na opačný konec areálu do zámeckého parku, kde se konala úplně jiná disciplína a sice canicross. Pavel dlouho přemýšlel, zda se zúčastní. Začal trénovat asi 14 dní předem, ale nestihl si běh vyzkoušet se zapřaženou Eterkou, tak nakonec start vzdal. Nicméně pořadatelka Karolína Cipro ho při ranní prezenci přeci jen přemluvila, sedák a vodítko zapůjčila a tak moji milí běžci vyběhli spolu s dalšími odvážnými agiliťáky v hobby kategorii, která zahrnovala vše mimo profíků s ESPčky a jinými tažnými plemeny.
    Na mně tedy zbylo v hustém dešti stát na trati a čekat a čekat a dokumentovat a fotit. Ale vůbec jsem jim tedy těch 5 km nezáviděla. Eterka na startu vyplašeně čučela okolo sebe, ale jakmile se vyběhlo zabrala a táhla a táhla. Podle slov páníčka táhla moc pěkně, ale vždy jen do momentu, když měli někoho před sebou. Jakmile doběhli soupeře před sebou, soutěžit přestala :))) a bylo zapotřebí nechat se zas předběhnout. A takhle několikrát … nakonec doběhli do cíle a nebýt mé nevhodné aistence v cílové rovince, kdy Ajťáčková skončila u mě, že dál už teda neběží, bylo by z toho ještě o chlup lepší umístění. Nakonec tedy Pavel a Etera, Hobby kategorie muži - 5 km cross country terénem, 6. místo s časem 27 minut a 52 vteřin. Klobouk dolů před oběma, trochu jsem nečekala ani že doběhnou obě kola a ono takhle. Navíc Eterka po doběhu vypadala, že se právě příjemně protáhla a co se tedy konečně začne dít.
    
    
   

    Promáčení jsme se vydali zpátky k agility hřišti, kde se akorát dobíhaly jedničky a připravovala se ZKOUŠKA dvojek. Před startem mi z trička Peťa sundal nějaké kurvítko – broučka. Bála jsem se, že mi sebral štěstí, ujistil mě, že právě naopak. V pěkné trati s jedinou chybou za naše klasicky odskočené áčko jsme se s 2. nejrychlejším časem umístily těsně pod bednou na 4. místě. Byla jsem nadšená, protože nám to běhalo společně moc pěkně, na trati jsme si spolu s Babsinkou rozuměly a vůbec to byly pro nás vydařené závody bez jediného eroru.
    Trochu se upravovaly kritéria pro postup psů do finále, ale jelikož vždy postupovali jen první jeden nebo dva byly jsme venku ze hry. Přijeli se za námi podívat naši kamarádi, kterým jsme v pátek fotili svatbu a tak jsme se šli před odjezdem ještě projít, opět podívat na poslušnost CACITu a opět na krokety na oběd. Byla jsem maximálně spokojená s našimi výkony, i počasí zrovna mé kategorii přálo a vždy nějak zázračně nepršelo. Byla jsem ráda, že také domů přijedu brzy, stihnu vše dobalit a včas se vydat na dlouhou cestu směr Tovačov. Díky lelkování jsme prošvihli vyhlašování canicrossu, kde se dávaly dárky všem a i Pavel vybojoval účastí super šátek od sponzora celého agility klání Non-stop wear, které je právě spíše zaměřené na mushing :) přišli jsme akorát, když byl dostavený parkur finále.
    
   

    FINÁLE
    Jaké bylo ale mé překvapení, když jsme málem prošvihli i další záležitost a celá jsem zkoprněla, když jsem zaslechla své jméno, že se mám dostavit na prohlídku. S Babsinkou jsme se totiž posledním během ze 4. místa nominovaly do finále, protože ti umístění před námi už nominovaní byli z jiného běhu. Fantazie, radost, vzápětí pak úlek a stres :D. ještě nikdy jsme se za celou naší agilití kariéru do finále nedostaly a tady jsem se to dozvěděla v momentě, kdy jsem už byla myšlenkami na cestě na tábor, vysmátá s břichem zapláclým kroketama se smetanou. Ideální. A než jsem se nadechla, šla jsem na prohlídku a potom hned jako 4. na řadu.
    Trať byla pěkná, s pro nás obtížnějším náběhem do slalomu, a poměrně obtížnou sekvencí před ním a pak ještě pro mě ne zcela jasnými dvěma místy. Dlouho jsem vymýšlela jak je půjdu. Do cíle byla opět rovinka tunel – áčko – hop – hop – hop. Napadlo mě, že jestli parkur čistě přejdeme až k áčku, zkusím začarovat. Áčko máme skákané. Na tréninkách ho ze zdravotních důvodů děláme na retardéry, zastavovat nechci. A na těch pár závodech za rok ho máme zkrátka skákané. Už jsem se s tím smířila a neřeším to. Tady jsem si ale říkala, přeci jen je to finále a kdyby se prostě zadařilo, Babsi se prostě povedlo a neshodila by, byla by škoda nepokusit se jí tam něčím překvapit, aby překvapením rozbila svůj zažitý krok a třeba tam omylem šlápla či na zónu omylem upadla. :)
    Všechno šlo rychle a už jsem šla na řadu. Ještě předtím jsem ale zašla za Peťou, jestli náhodou na zádech nemám zas nějaké kurvítko, a bylo tam, tak mi ho sundal a popřál štěstí.
    Neuvěřitelný běh, který nám neuvěřitelně sednul. Sekvence i slalom jsme zvládly, zaslechla jsem diváky jak povzbuzují, těžké místo vyřešené, hlava polevila. Hop, tunel a najednou okno. Kudy dál? Hlavou mi stačilo proběhnout: Jánevímkudydál.Takovápříležitostjsmevefináleajázapomenutrať. Nechápu, jak se to celé stalo, ale nejenže jsem se u tunelu zastavila na naprosto správném místě a Babsa, která z něj vyběhla a viděla mě bezradně stát poskakovala celé nekonečně dlouhé 3-4vteřiny způsobně kolem mě, takže to ani nebylo odmítnutí. A jak jsem tam tak stála, zaslechla jsem: „Bojúúúúúúj!“ Tak najednou trať naskočila a já pokračovala dál. Šílený, ale Babsinka nádherně zastavila kladinu a to mě vrátilo nohama na zem. Neodflákla jsem to, nechala ji poctivě zastavit do pozice 2on2off a teprve pak vyrazila dál. A už tu byl tunel a áčko a já tušila, že jestli moje zakufrování po tunelu nebylo odmítnutí, tak že máme vlastně čistý běh a za opětovného: „Bojúúúúúúj!“ jsem napálila rovinku, za zónou na áčku přibrzdila, zamávala rukama, zakřičela na Babsi: „Míček!“ a ta koukla a jednou tlapkou omylem šlápla na zónu. Zamakala jsem ještě přes poslední 3 překážky a zaslechla jsem jak se ozvalo: „Ty vole!“ Lenka zpoza pásky se neudržela, když rozhodčí nezvedl klasicky ruku na označení skočené zóny. A to jsme už byly nepochopitelně čistě v cíli, za obrovského potlesku. Babsinka po 5 letech na závodech neměla skočené áčko a zrovna ve finále. WOW! Celá rozradostněná jsem opustila parkur a užívala si náš životní běh a atmosféru.
    
   

    Až pak mi začalo docházet, jaká jsem trubka. Za přispění kamarádů: Člověče, to je docela umění, nezapamatovat si 10 překážek po sobě.“ No, bylo mi jasné, že i když jsme zaběhly životní běh, totálně jsem to zvorala. Nervozita pracovala a dopracovala to takhle. Tohle se může stát jen mně, že zapomenu kudy běžet. Škoda a poučení pro příště: "žer lecithin." Euforie ze společného běhu ale mírně převažovala nad zlostí nad mou samou a byla tu ještě Babsinka, která si náležitě užívala po doběhu v prostoru u diváků pozornosti a toho, že už pro dnešek nemusí být zavřená v kennelce.
    Sledovala jsem na půl oka zbytek soutěžících, atmosféra byla parádní, povzbuzovalo se tleskalo, jako nikdy. Toto jsem snad zažila jen na MS a MO. Nožná právě díky početné partičce zvyklé na závody z Moravy to fungovalo i tady. Přisedla jsem si k Honzovi a Verče a sledovala kolo medíků a large. Honza najednou říká, že jestli dobře koukal, že jsme čistě doběhli jen 4 a z toho Lukáš Palm s jednoznačně nejrychlejším časem a pak já ještě někdo další s velmi podobným časem a jeden horší. Nechtělo se mi tomu věřit, že i s takovou časovou ztrátou, kterou jsem vyrobila svým výpadkem paměti, bychom stále měly šanci na umístění. Nechtěla jsem tomu raději věřit a radovat se předčasně.
    Ale to už tu bylo vyhlášení a čtení umístění od posledního místa. Čím víc se blížily přední pozice, tím víc, jsem se bála. A pak to přišlo. Na třetím místě se umístila, to nebylo mé jméno. To zaznělo až s vyhlašováním stříbrné pozice. Sen, fantazie, euforie, nepopsatelné. My s Babsou i přes ztrátu 4 vteřiny jsme si šly pro pohárek za druhé místo ve finále Agility Non-Stop Cupu v Dobříši 2012. Dostaly jsme mimo jiné i poukázku na musherské vybavní od Non-Stopu, to se teď pavlovi a Eterce bude hodit, zapózovaly jsme pro fotografy a neuvěřitelné závody byly za námi. Finále, na které jsem ani nechtěla čekat a málem jsme dávno před ním odjeli domů. Kdyby mi tohle někdo řekl předem, nevěřila bych.

    Děkuju všem, kteří nám dělali celý víkend společnost, pořizovali videa, fotky, podporovali nás, fandili a sundávali kurvítka ze zad!
    Babsinka byla celý víkend famózní. Neshodila v 6 bězích ani jednu jedinou lať a to i přesto, že překážky byly nastavené na nejvyšší možnou výšku, tj. 35 cm. Určitě k tomu přispěl i výborný povrch, skvělá rovná umělá tráva, na které se běhalo báječně i mně. Ale Babsa je chornický shazovač, tak o to větší byla radost. Zastavila taky moc krásně a sebejistě všechny kladiny za celý víkend a to hlavní, neměly jsme spolu ani jedno nedorozumění. Šlapala jak hodinky, ve svých 7,5 letech běhá na maximum a rozhodně nám to spolu klape čím dál víc. Babsi zraje jako víno!
    Takže za rok repete?
zapsala panička
   
foto: Pavel Humpolec, Lukáš Palm a Verča Hříbalová
Kompletní fotogalerie
VIDEO29. června - 3. červenec 2012  - U BAZÉNU V LITOMYŠLI - V uplynulém i nacházejícím shonu, jsem si naplánovala relaxační okénko u Andulky v milované Litomyšli. Kde také jinde. Všemu nahrával ještě fakt, že republiku zaplaví vlny veder. Dny strávené válením se, procházkami, opalováním se, koupáním a hlavně neustávajícím štěbetáním byly jako z ráje.
    Vyrazily jsme už trochu pro nás netradičně vláčkem. Vystoupily jsme ale až v České Třebové a celá cesta byla opravdu maximálně zábavná. Tolik pejskařů a milovníků psů jsem snad nikdy cestou nezažila. A tady to byli všichni, a že se jich za ty 2 hodiny vystřídalo v kupé hned několik včetně vtipného prodejce občerstvení, který při průjezdu kolem nikdy nezapomněl padnout na kolena a s holkama se muchlovat. Jako nejvtipnější bylo ještě závěrečné zjištění (ani se neptejte, jak jsme k tomu došli), že naproti sedící kluk byl pozdější spolužák mé spolužačky za základky a má za přítelkyni agiliťačku z Brna (to jsem zjistila až posléze). No, Česká republika je skutečně malá :)
    Do pozdního oběda jsme spolu s sfoukli krátký výlet kolem Kozlova, našli opuštěnou retro středověkou osadu, kde se někteří pejsci zamilovali do kančí kožky a další se jí až panicky báli (že neuhodnete, do které skupinky patřila Babsa a kam Ajťáček:)). Výlet jsme zakončili na poněkud zeleném obědu.
    Večer mě čekalo obrovitánské překvapení v podobě vstupenek na operu Carmen hranou přímo v rámci Smetanovy Litomyšle v prostorách k tomu vzniklých přímo na nádvoří Litomyšlského zámku. Zážitek nepopsatelný a ještě jednou moc děkuju!
    Následovaly 2 pohodové dny výše popsaného lemračení a neměly chybu! :) v tom vedru se opravdu nic dělat pořádně nedalo.
    Nečekaně jsme zůstaly o den déle až do pondělí a to se nám bohužel stalo osudným. Přijela za námi na návštěvu stejně jako v pátek Evička se svými psími kluky. Zvládli jsme krátkou procházku po okolí, abychom alespoň trochu utahali upečená psiska a čekal nás příjemný večer u jídla a bazénu. Ještě před koncem procházky jsme pejsky vzali přes ulici vyřádit do potoka a hlavně, aby ze sebe smyli nánosy bahenní stoky. Hafani řádili, jako vždy, až najednou byl slyšet jen šílený ryk. Byla to Babůnka a následoval šok. Nešťastnou náhodou při blbnutí přišla o kus ucha. Následovala spousta krve, převoz na veterinu, narkóza, kupírování, šití a my si prodloužily pobyt ještě o další den, aby se ze všeho pořádně vyspala.
    Tímto bych chtěla poděkovat oběma holkám za pohotovost a servis, neb já jsem úplně nefungovala. Vše dobře dopadlo. S narkózou Babsa problém neměla a jak nesnadno usínala, tak naopak neměla vůbec potíž s probíráním. No a stal se z ní ještě větší originál, než byla předtím. Jen tedy musela slíbit že dá prostor, na akorát domluveném natáčení, nováčkovi Eterce.
    Trošku dobrodružná byla i cesta domů, za šíleného deště a bouřek. v Chocni jsme se nakonec přeci jen dohnali s Pavlem a hurá domů.
    Zakončení sice nebylo podle představ, i tak jsme si doufám všechny 3 pobyt u Andulky užily a načerpaly chybějící síly a dohnaly a přečerpaly spánkové deficity. Už se těšíme na další společnou (rekre)a(k)ci!
zapsala panička
     25. - 27. červen 2012  - KRUNÝŘ 2012 poprvé - K Martě Konečné do Krumvíře jsme byly nahlášené společně s Bláňou. Ta ale nakonec musela účast odříct a tak jsem hledala parťáka, který by mi udělal společnost a sehnala a uhnala jsem Evika s Agnes.
    Směr Brno jsme vyrážely až v pondělí za časných ranních hodin, abychom stíhali trénink od 9 hodin a ten jsme stihly. Trénovalo se celý den po několika opakováních a lidí se sešlo a u Marti spalo jen pár, tak to byla pohoda.
    Trénovaly obě holky, i když spolu s Eterkou jsem vezla i spoustu samodržícího obinadla a dezinfekce, abych jí mohla pečovat o její rozřízlý hojící se polštářek. Moje důmyslné zafačování spadlo hned po prvním běhu a tak jsem vzhledem k tomu, že se to pěkně hojilo a nekulhala, zapojila i mladošku do plného tréninku.
    Musím říct, že jsem se na intenzivku těšila hlavně z důvodu zvednutí sebevědomí, že také něco doběhneme až do konce. Přeci jen Marťa staví kratší sekvence, než byly ty Větřkovické a byla to příjemná změna Jsem ráda, že jsem takhle krátce po sobě absolvovala dva tak rozdílné tréninky. Oba mi hodně daly.
    Běhalo se fajn, Babsinka se dál snažila a krásně stavěla zónečky a minimálně shazovala. Eterka byla pozorná, šikovná, a pokročily jsme zas o pořádný kus dál s houpačkou. Valí jí v plné rychlosti a když má čas zapnout včas hlavičku hezky přibržďuje na konci. Zdá se, že za chvilku nás bude v prvním startu na závodech omezovat už jen stále rozpracovaná kladina a, náš největší kámen úrazu z poslední doby, totálně rozbité a pokažené odložení na startu :(
    To se nám stává opravdu noční můrou a tak pěkné jsme ho rok měly, že nám každý mohl závidět. Eterka sice řvala na plné kolo, ale seděla přilepená na zadku přesně v tom místě, kde jsem ji nechala, před vystartováním dokonce zmlkla a krásně se soustředila. Nyní řve, řve, zvedá se, posouvá se a díky mým pokusům o korekci má už sama s oblastí startu problém a já popravdě nevím moc přesně co teď s tím a jak na to, protože mé dosavadní pokusy situaci spíše zhoršují a zdá se mi, že nyní je pro Ajťáčka sezení na startu za trest. Raději odejde, než by na okamžik ztichla. Tuším, že nás čeká velká spousta práce na tomto prvku, striktní opravy a rozhodně žádný start na žádné akci, dokud se to nevrátí do starých kolejí. A nejen to, pravděpodobně budu požadovat nově úplně ticho a soustředění se. Snad je to ta správná cesta. Až čas ukáže… Ode mě se žádá velká dávka trpělivosti a sebezapření, které mi u Martiny chybělo a tak jsme starty řešily jen v minimu tréninkového času a vybíhaly z místa z ruky, z obloučku nebo od držiče.
    Až na tohle malé skřípání ale byly všechny 3 dny v Krumvíři super. Počasí bylo akorát a den před mým odjezdem jsme se vypravili do termálních sirných pramenů, vycachtat se v tom nálevu 2 hodiny. To mi ovšem nikdo neřekl, že ten smrad ze sebe jen tak nesmyju a že při pocení se to pěkně bude násobit. Super, o to víc jsem se na následnou promoci na Suchdole těšila.
    Prchaly jsme ve středu o den dřív těsně před obědem, slavnostní ejchuchů v aule jsem stihla, nikdo kolem mě nakonec ani nervózně nečuchal ;)
zapsala panička

A Ajťák (s malou roličkou Babsinky) má i Video10. - 15. červen 2012  - VIT TÁBOR s Lucou Dostálovou - Větřkovice - Máme za sebou první letošní velký tábor a můžu jednoznačně prohlásit, že letošní VIT tábor ve Větřkovicích byl ten nejvíc nejlepší tábor, na kterém jsem kdy jako pejskař byla.
    Trval sice jen od pondělí do pátečního poledne, byla zima a pršelo, ale trenérka Luca byla jako vždy jedinečná a skvělá a navíc se sešla naprosto super parta lidí. Nemělo to zkrátka chybu.
    Z Prahy jsme jeli ve složení já a s holčičkami, Lenka s Psyrkama a Péťa s Larou a Maxíkem. I když před naším odjezdem kolovaly po fb vzdechy ostatních táborníků, že neví, jak se v jednom člověku zvládnou do svého auta zabalit a nám přitom mrznul úsměv na tváři, nakonec jsme se jako puzzle naskládali takto ve 3 lidech a s 6 psama do Oslíka a cestu zvládli myslím si, více než v pohodě.
    Ve stejném pohodovém složení jsme pak obývali i chatičku a až na hyperaktivní projevy Ajťáčkové, jsme i pobyt zvládly v poklidu a míru. :)
    Déšť a přeháňky nás doháněly každý den, ale statečně jsme trénovai i mezi kapkami deště a zrušen byl nakonec pouze jeden dopolední trénink. I když my měli po pár dnech kompletně vše navlhlé a děkovali jsme za ubytování v chatičkách a ti šťastnější z nás i za duchaplné rozhodnutí si přibalit zimní decathlon gumáčko-sněhulko-botky, které se do takového počasí ukázaly naprosto ideální, pejskům chladnější klima vyhovalo naprosto.

    BABSINKA
    Trénovalo se po velikostních skupinkách, jelikož se sešla parta ze samých zkušených lidí. Ráno se začínalo netypicky až v 8 hodin! Dokonce i Terka se svou tréninkovou skupinkou byla na parkuru dříve jak my. Neuvěřitelné, kdo zná Lucu :) Postavil se vždy dlouhatánský parkur, na kterém nejprve proběhla prohlídla, následovala komentovaná prohlídka a mohlo se běhat. Parkury měřily cca 25-35 překážek a ani jeden se nám nepovedlo zaběhnout vcelku. Po částech jsme ale byly s Babsinkou více či méně úspěšné a až na některé Babsí erory a mou chabou fyzičku se nám dařilo a měla jsem dobrý pocit. Krize nastala až ve čtvrtek, kdy jsem se musela odejít vydýchat z parkuru dopoledne za přičinění Eterky a odpoledne za nespolupráce a povrčávání nepozorné Babsi u každé překážky. Jinak mi holky dělaly samou radost. Babsinka k mému obrovitánskému překvapení zastavovala totiž drtivou většinu zón na kladině a pozor, v tempu a bez zaváhání. Což se o našich posledních předtáborových pokusech tak úplně říct nedalo. To jsem měla radost.

    ETERKA
    A Ajťáčkovou jsem jela na tábor s tím, že hlavně pohneme se zónami. A myslím, že to jsme si také splnily.
    Kladina je ve stavu, kdy po pár připomenutích na sestupce zvládne v tempu přeběhnout i celou. Zatím trénujeme samostatně a budeme se muset zaměřit na techniku pohybu před zastavením, neb aktuálně má při rychlosti tendenci zónu buď přeběhnout, když se jí nepodaří dostatečně tělíčko zabrzdit, nebo sice zastaví, ale stylem „zapíchnu přední nohy, na zónu doklepnu zbytek“, což samozřejmě není ideální, ba ani žádoucí a až zapracujeme trochu více na motivaci a proměnlivosti odměnek (zatím je to spíš boj, kdo s koho), ráda bych se na zóně zaměřila na přetahování a zapojování Eterčiných zadních nohou a přenášení váhy na ně. Taktéž jsme na úplném začátku, co se samostatnosti týče a tak, když nestíhám a jsem na kladině až za ní, netáhne dopředu, nebo naopak má problém na zóně správně zastavit. Takže práce ještě spoustu.
    Áčko jsme před táborem dělaly tuším dvakrát. Poprvé víc rozložené, podruhé o trochu méně, s tím, že z půlky krásně sbíhala 2 kroky a z půlky přeskakovala vršek jedním mohutným skokem se strašidelně vypadajícím dopadem až na zónu. Ve Větřkách jsme nejprve zkusily mírně rozložené a vzápětí postavené na plnou výšku a ... neuvěřitelnééé se stalo skutečností. Eterka táhne v rychlosti dopředu a přirozeně sbíhá na 2 skoky. V pozdějších trénincích jsme přidávali i překážky a tunýlky před a za v rovině a vypadalo to opravdu slibně. Tak jsem šťastná jako blecha a doufám, že jí krok vydrží, i když začneme časem zkoušet zatáčení. Každopádně teorii jsem si vyslechla, pro jistotu pořídíme retardéry a uvidíme, jak to půjde dál.
    Houpačku viděla Ajtý jednou a také jsme s ní o kus pokročily. Opět jsem si vyslechla spoustu teorie a tak se budu snažit pokračovat v podobném duchu. Ze všech zónových překážek je právě houpačka nejvíc v začátcích, každopádně strachu už se bát nemusíme. Jen nacvičit samostatné dobíhání až na konec a je to. :)
    
    To, co jsem si před táborem předsevzala se tedy splnilo. Jako bonus jsme si s Eterkou potrénovaly i v poslední době trochu pokažené odložení na startu a hlavně soustředění ve velmi rušeném prostředí druhého parkuru. To byl totiž největší oříšek a nepodařilo se mi ukočírovat několik výletů na sousední parkur. I když si troufám tvrdit, že s motivací a poslušností nemám u Ajťáčkové zásadní problém, některé rozradostněné projevy psů i psovodů (že Terko) byly na hlavičku mého šíleného teriéra až přespříliš a v tu chvíli se seplo jen temno a neviděla a neslyšela a běžela. I přesto se nám povedlo většinu náznaků a poloúprků zvládnout ucházejícně. Jen na volno na akci Eterka nepůjde asi ještě dlouho dlouho. Na parkuru pak vnímala povětšinou moc pěkně. V podstatě si vybavuju jen jeden větší kiks až ve čtvrtek, kdy jsem toho měla dost už i já a nedařilo se mi vkládat dostatečnou energii do toho být zajímavější než všichni pejsci, lidi, pískající hračky a létající balonky kolem, navíc ve spojitosti s „nudnou“ a pro Ajťáčkovou na hlavičku náročnou novou technickou sekvencí – řadou. Navíc musím vyzvidhnout, že některé sekvence z celých parkurů zvládala jak profík a ne jak akorát odrostlé štěně :) Určitě nám to dalo moc, po všech stránkách!
    Odjžděly jsme jak na potvoru za téměř letního počasí a já se už teď nemůžu dočkat příštího ročníku! Doufám, že to budou buchtičky se šodó místo nudlí s mákem ;)
    Luco, děkuju a i všem vám ostatním, díky kterým jsme si to tak užily.
zapsala panička
   
foto: Evka Maděrová
Kompletní fotogalerie
A Ajťák má i zónovkové video
5. - 6. květen 2012  - KDDF V TOVAČOVĚ, aneb neoficiálky v agility a následná relaxace v Kounově - Po dlouhatánské době jsem se spolu s Peťou rozhodla vyrazit na dogfrisbee závody a to hned ty nejlepší KDDF v Tovačově. Do frisbee disciplín jsme jako každoročné neměly řádně natrénováno, ale nalákal mě doprovodný program v podobě neoficiálních agility hrátek, kam jsem nahlásila Babsinku. A protože se otvírala i štěňátkovská soutěž pro hafany od 12 do 17 měsíců, těšila jsem se, že si zde svou agilití premiéru odbyde i Eterka.
    
    SOBOTA
    Vyráželi jsme až v sobotu velmi časně ráno, protože v pátek jsem dodělávala do večerních hodin poslední zkoušku svého vysokoškolského studia. Peťa nakonec nejela, neb byla nemocná, naopak nám společnost na cestě dělala Janina s Airin.
    Prakticky celou sobotu jsem strávila poblíž parkuru agility. Jako první běh se šlo agility a běžela Babsinka. Už od startu byla nějaká divná, moc se nesoustředila na mě a mě to mělo varovat. Po vyběhnutí skočila zónu, po opravě naopak drobila krok a zapíchla se těsně nad ní, aby ji následně odskočila :( poslední pokus o opravu, pouze naskočení na konec sestupky, byl velmi váhavý a potvrdily se obavy naší trenérky Pavly, že kladina nám jde opět do kopru a budeme se na ni muset opět nějak zaměřit a udělat krok zpět, aby Babsa nabyla na jistotě a rychlosti. Zbytek běhu byl celý nesourodý, dokonce mi Babsinka vyhnula áčko. Evidentně holčičce opravdu nebylo dobře, po doběhu sebou jen plácla na zem a to u ní neznám.
    Následoval sobotní štěňátkovský běh - tuneliáda a premiéra Ajťáčkové na veřejné akci a agility závodech. Trochu jsem se bála, co s ní provede přítomnost nedalekého placu, kde se hrálo frisbee a dále odložení na startu nikoliv před překážkou, nýbrž před lákadlem v podobě tunelu. Cestu na start nás doprovázel Eterky nehorázný ryk. Byla úplně vyšašená, těkala pohledem z agility překážek na hráče frisbee a zas zpátky a vypadala, že jí u toho vypadnou oči :) Po našich trénincích max. ve 2-3 týmech uvnitř menší zavřené haly bylo tohle prostranství nabité lidmi a lákadly v podobě všude se pohybujících předmětů a lidí a psů na nevycválaného teriéra zkrátka moc.
    Nicméně, Etera se vytáhla, za mohutného štěkotu na startu odložená vydržela a před samotným vyběhnutím se krásně vyklidnila a vnímala. A pak jsme už jen běžely z tunelu do tunelu přes tunel do dalšího tunelu až zpátky do cíle. A světe div se, ze všech velikostních kategorií se nám povedl ten nejrychlejší štěňátkovský čas a bylo z toho 1. místo. Hurááááá :) Dokonce jsme druhému místu utekly o cca 4 vteřiny. Prostě mazec :)
    Ale to už se přestavilo na tuneliádu pokročilých, kde jsme se měly se soupeři utkat s Babsinkou. Ta na startu vypadala o něco lépe než ráno, ale i tak pokukovala po stéblech trávy. Byla jsem rozhodnutá podle situce kdyžtak běh předčasně ukončit. Ale ona vyběhla a metelila, makala, svištěla, co jí nožičky stačily. V naprosto neuvěřitelném tempu jsme zamotanou trať skrz tunely dokončily v 2. nejlepším čase. Předběhl nás jen jeden bláznivý large. Takže spokojenost a radost, že je Babsince dobře.
    Po obědě následoval poslední náš sobotní běh, a sice soutěž 2 lidi a 1 pes, do které jsme se původně nahlásily s Peťou s tím, že poběžíme s Babsou i Larou. Peťa nebyla a tak se role druhého psovoda směle zhostil Pavel. Poctivě jsme procházeli prohlídku a hodnotili různé způsoby vedení. Běh samotný byla jedna velká legrace, neb se vedení střídalo vždy v pevném tunelu a tak byli pejsci po vyběhnutí nejprve poněkud vykulení. Babsinka to ale zvládla jako profík, Pavel stejně tak a se dvěma diskvalifikacemi (jsem se kochala a tak jsem se při přebírání psa postavila jak tydýt, ehm) jsme zdárně doběhli do cíle. Musím říct, že to Pavlikovi moc šlo a že bych mu měla Babsinku asi přeci jen půjčovat častěji :)
    Den utekl jako nic, z frisbeečka jsme už stihli jen doprovodné soutěže, a sice human dogfrisbee, které jsem viděla prvně a nemělo chybu! Fakt sranda největší. Před vypuknutím nočního paralelního time trialu se ale začalo schylovat k bouřce a tak jsme pomohli upevnit létající stany, odnést elektroniku pod střechu a utekli se docela utahaní schovat na noc do auta. Nakonec padlo jen pár kapek. Vůbec počasí zázračně celý víkend vyšlo, i když zbytek republiky déšť hlásil. V autíčku se navíc spalo moc příjemně.

     

    NEDĚLE
    V neděli nás v agility čekalo jen 2. kolo štěňátek, a to barelový běh. Nastupovaly jsme s Eterkou o součty z 1. místa a tak jsem si přála to jen nějak moc nezvorat. Pod pojmem barelový běh jsem si představovala něco ve stylu rovný tunel, oběhnou barel a zas nějaký tunel(y) do cíle. A ono ouha. Už při prohlídce jsem tušila, že pro nás tahle disciplína bude problém :) Barely se to totiž na parkuru jen hemžilo a navíc bylo potřeba je oběhnout z přesně určené strany, pro nás problém. Holky sice stromy obíhat na povel umí, bohužel to dělají pokaždé jen z jedné strany, ať je posílám z kterékoliv ruky. Takže bylo potřeba u každého barelu být. Nakonec jsme se s tratí popraly se 2 chybami - jedním útěkem do tunelu a jedním oběhnutím barelu ze špatné strany. S velkým náskokem ze sobotního běhu jsme v součtech i přes nemedailové umístění z druhé disciplíny udržely konečné 3. místo! Při vyhlašování jsme dostaly kromě kokardiček i pohár, první Ajťáčkův. Myslím, že na prvním veřejném vystoupení na závodech jsme rozhodně ostudu neudělaly, byla jsem na toho mého sádrového trpaslíka pyšná. A nejen na výkony, ale i jak pěkně se zvládla po celou dobu na závodech chovat, že mohla být i na volno a vnímala a ani jednou nikam nezdrhla. Výhra největší ;)
    Do odpoledne jsme se ještě s Babsinkou nechaly umluvit do týmového běhu, kde jsme takticky zvolily jumpingovou část parkuru a s naším týmem Kokrjack jsme urvaly ještě jedno prvenství. Víkend to byl i pro Babsinku velmi velmi úspěšný, jako už dlouho ne:)
    Po vyhlášení jsme ještě zkoukli 5 nejlepších freestylových představení na vedlejším placu a mohli vyrazit na cestu domů. Nakonec neplánovaně opět ku Praze ve stejném složení jako cestou sem.
    

foto: Pavel Humpolec (www.fotohacko.cz)

    DO PRAHY A DO KOUNOVA
    Řídila jsem já, z Prahy nás čekala ještě cesta na chaloupku do Orlických hor a tak jsem šetřila Pavlovi síly. Cesta ubíhala fajn až do chvíle, než někde za Brnem kolem 180. km autíčko přestalo táhnout nejprve na šestku, pak na pětku, a dokonce i na čtyřku. Zajela jsem proto za krajnici a prohodila se s Pavlem. Ten autíčko ještě trochu protáhl, ale nakonec i jemu postupně ubývaly otáčky, až jsme kufrovali. Stát s po střechu naloženým autem na krajnici jen kousek od svištících aut nebylo moc příjemné. Telefonovali jsme na všechny strany, vymýšleli co dál, až Janiného syna napadlo, že by možná mohlo stačit jen znovu nastartovat. A tak jsme to zkusili a autíčko se chytlo, jen varovná kontrolka na palubce svítila, že přeci jen se něco děje a auto ubíráním otáček zkrátka jen přešlo do nouzového režimu, aby nás na to upozornilo. Zdárně jsme se tedy vydali zas na cestu. Po pár km ale najednou šílená mlha visící na cca kilometrovém úseku, všude bílo jak po vánici, všude obrovské kroupy a bohužel v obou směrech bouračky. Docela jsme si v tu chvíli oddychli, protože pravděpodobně nás autíčko ztrácející otáčky uchránilo právě před tímhle. Byla jsem ráda, že jsem neřídila.
    Domů jsme dorazili mrtví a na chaloupku do Kounova jsme pokračovali až v pondělí ráno. Pro mě už to byl jen all inclusive relax a odpočinek znepříjemněný učením na státnice a pro holčičky hrabací a míčkový ráj. Vůbec se nám nechtělo v úterý zpátky do Prahy a za povinnostmi. Prodloužené víkendy by měly být častěji.
zapsala panička

Kompletní fotogalerie
Video Eterky a Babsinky
Sranda video 2 lidi a jeden pes v podání: Babsi + Pavel + Dejna
21. - 22. duben 2012  - AGILITY INTENZIVKA S MARŤOU KONEČNOU v Mladé Boleslavi - Tahle akce začala nenápadně už nějaký ten měsíc zpátky, když Bláňa zarezervovala všechna volná místa na této intenzivce, celkem 5. Ve výsledku jsme jich tak nějak obsadili nakonec 6 :) Sešli jsme se ve složení já s oběma holčičkami, Bláňa s Lexou a Babetkou (a to už jsou rázem 4 místa pryč :)), pak ještě Týna s Abbušákem a v sobotu Julka s Bouím vystřídaná v neděli Evikem a Agnes. K tomu všemu ještě skvělá trtkající trenérka až odněkud z Krunýře a aprílové počasí a bylo skvěle.
    Holky jsem měla rozdělené zvlášť, Ajťáčka do štěňátkovské skupinky a Babsu mezi pokročilé. Každá skupina běhala vždy půl dne a tak jsem měla dostatečný prostor soustředit se na každou zvlášť a užít si na intenzivce klasicky celý den. Takových nás tam ale krom trenérky bylo víc, Bláňa, ale třeba i Iva běhající též se dvěma psy - Jodi a Izzi.
    V sobotu jsem se ráno svezla s Bláňou a testovala jsem mezi běhy nový foťáček, který musím říct, fotí naprosto sám a skvěle! To ale nebylo vše, co se testování nového zboží týče. Ještě jsem měla v plánu otestovat nové běhací agility Adidy, které mají z větší části nahradit mé již téměř 7 let staré, ale stále pohromadě držící kopačky, a pro které jsem před 14 dny jela přímo do Mladé Boleslavi, neb v Praze mou velikost již neměli. Přeci jen jsem se na stará kolena rozhodla dopřát si trochu pohodlí. Vzala jsem si sebou na běhání tedy jen ty, ale to jsem tentokrát prohloupila, protože na cvičáku byl navlhlý bahnitý povrch ideální akorát tak na velké špunty kopaček. Litovala jsem, že je s sebou nemám a klouzala jsem se první běhy na nabalené podrážce pohorek. Po pár hodinách ale i zem stihla proschnout a mohla jsem nové botky otestovat. Je to paráda největší, běhá se v nich samo, nekloužou vůbec a jsou děsně pohodlné a jednoznačně doporučuju! Díky Lukáši a Anežko ;-) na neděli jsem už přibalila klasicky i kopačky.
    Běhalo se fajně. Babsinka se snažila, střídavě skákala a zastavovala kladinu a překvapila ve vysílačkách a vedení ob překážky. Eterka se blýskla zejména na nedělních běhavých tratích, sestavených primárně z tunelů a pár skoček, kde mohla pořádně natáhnout své dlouhé nóžičky. Pracovalo se mi s ní moc dobře a už teď se těším na video, až si to vše prohlédnu znovu. Navíc Marťa nám prostě sedí jako p*del na hrnec a to nejen jako trenérka. Vyhovují mi její spíše kratší sekvence a nedrcení psa na parkuru na jednom a tom samém několik minut v kuse, ale styl odběhnout, nepovedlo? Zkusit znovu, pryč, za chvilku zase… to je pro mě a myslím, že i pro holky, takový ideál.
    Víkend to byl strávený parádně. V neděli se s námi vypravil i páneček a fotil, Evik a Bláňa nás zas natáčely na video, takže dokumentace, až se všechna zpracuje, bude spousty.
    A jelikož se Evikovi v neděli nechtělo hned po skončení tréninku pokročilých domů, vzala Agnes a Babsinku ještě na procházku po okolí, zatímco mě proháněla Marťa na parkuru ještě s Ajťáčkem.
    Moc jsem si oba dny užila, i na úkor vstávání kolem 6 po oba dva dny a na úkor absence jakéhokoliv byť jen pootevření skript a tudíž neodhodlání se jít v pondělí složit dvě zkoušky do školy. To mě ještě čeká. Jen nevím, kdo toho měl po víkendu víc plné kecky. Babsinka byla unavená, že si cestou domů dokonce lehla v kennelce, Ajťáček vypadala spokojeně a já tedy přijela domů, vybalila z nejhoršího, na chvíli odpadla ve vaně a na gauči u telky jsem to zalomila už někdy o půl 9 večer totálně vyřízená, holčičky obě stočené pod dekou vedle sebe.
zapsala panička
   
foto: Iva Jílková, Pavel Humpolec (www.fotohacko.cz), Evik Pirklů
Kompletní fotogalerie
A Ajťák má i Video
6. - 9. duben 2012  - VELIKONOCE V LITOMYŠLI - Dlouho dopředu naplánovaný výlet za nejmilejší z nejmilejších do Litomyšle nakonec připadl na Velikonoce. V tu dobu jsem měla plnou hlavu s finišováním diplomky, do termínu zbýval už pouhý týden. Takže dopsat co ještě chybělo, odeslat vedoucímu a hurá zabalit batůžek vzhůru na nádraží.
    Moc dobrý nápad bylo jet vlakem už ze Smíchova. V klidu jsem si tak vybrala prázné kupé, probrala omístenkovaná místa, abych se na ně náhodou neposadila a uložila holky na zem na deku. Jaké bylo mé zděšení na k prasknutí narvaném hlaváku, že jsem si samozřejmě sedla blbě na místenku a začalo zuřivé stěhování. Uf, zvládnuto, kupé plné, chlupy z holek lítaly všude a já už si jen přála, aby se vlak rozjel a ještě lépe, abychom už vystupovaly v České Třebové, kde nás nabírala Andulka.
    Následovaly 3 noci a 3 dny ryze dámské jízdy. Však taky bylo potřeba všechno důležité prodrbat.
     Dlouho jsem se proklínala, že jsem na to kývla, ale přislíbila jsem Anče psychickou podporu a účast na závodech Obedience. To jsem však netušila, že se nekonají v nedaleké Třebové, ale dalekém Dvoře Králové a to znamenalo opět drastický budíček a dlouhá cesta. Ta nakonec za vydatného štěbetání utekla rychle a i stejně tak i celý závodní den. Bylo na co se dívat a některé výkony byly moc pěkné a zajímavé, takže rozhodně jsem se nenudila. Zvláštní bylo také složení lidí na OBE závodech. Hodně jsme jich znala, ať už z agi, flyballu, ze Dvora, nebo prostě odněkud. Anča s Bertičkou nakonec i v nepřízni počasí zaválely a odvezly si tak krásné 2. místo. Takže paráda, jen kdyby Anče ještě nebylo tak blbě.
    Sobotní večer, brzká večerka a nedělní ráno bylo konečně tu. Vyhlásily jsme relax. Holčičky byly pro, za okny sněžilo, já si s Ančou prohodila nastuzení a tak jsme až do odpoledne v podstatě nevylezly z pod peřiny a já aspoň mohla přidat na čsfd několik hodnocení. Dařilo se mi docela i udržet oči otevřené. Ještě odpolední šlofíček, než přijede vždy aktivní Evička s psíma klukama a stěhování k Martě do bejváku, kde jsem byla poctěna koncertem pana Janečka.
    Večer jsme vyrazili v rámci utahávání stopičkovat. Eterka úplně nechápala, ale při druhém kole v pondělí ráno už čuchala ve čtverci moc pěkně a Babsinka si dala rovnou pár kroků stopy. I počasí se trochu umravnilo a nesněžilo.
    Koledníky jsem nakonec neviděla žádné, ale nebýt supernacpaného vlaku směr do Prahy, byl to opět ozdravný pobyt se vším všudy. Hlavně tedy pro duši a konečně mám zas pocit, že nejsem úplně mimo obraz, co se na východě děje.
    Už aby se povedlo domluvit nějaký další termín! Už teď se nám stýská. Bylo to děsně fajn!
zapsala panička
31. březen - 1. duben 2012  - VÍKEND V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH
Sobota - Mezinárodní výstava psů

    A byl tu další z velkých Ajťáčkových dnů. A sice její první velká výstava už mezi dospěláky. Přihlásila jsem nás rovnou na mezinárodku do třídy mladých. V jiné třídě se vystavovala i naše ségra Enea a tak jsme celý výlet na jih Čech pojaly jako příjemné rodinné setkání.
    Budíček byl krutý. Kolem 8 jsme už projížděli branami budějického výstaviště. Proběhla přejímka, a okouknutí prostoru, kde vše mělo probíhat. Všechny kruhy byly však k naší smůle nacpány do jedné jediné haly a tam bylo doslova na padnutí a hala na prasknutí. Parsonci měli přijít na řadu až po jackách a tak jsme měli zhruba do oběda času dost. Pejsky jsme nechali spolu trochu pohrát a umazat se od trávy a pak putovali do kennelek (Eterka dostala konečně novou a větší a Babsinka naopak zánovní podědila, takže konec věčně vypadávajícím dvířkům) a šli jsme se procházet mezi stánky. Těch bylo dosti. Obzvláště mě pobavil bezkonkurenční podomní obchodník propagující svůj stánek s hračkami, známá tvář, pan doktor Duchek. Nakoupili jsme nějaké ňamky, pak oběd pro nás, pozdravili se pár známými, kteří vystavovali nebo agilitili nedaleko a v pravý čas se vrátili zkontrolovat stav ve výstavním kruhu.
    Následovalo rychlé převlečení se do slušnějších kalhot a svetříku, nalepit číslo, najít předváděčku a už nás volali do kruhu.
    Eterka nastoupila se vší slávou, vyvlíkla se mi hned za páskou z vodítka a poskakovala pobaveně kolem mě na zeleném koberci mezi ostatními a nedala se odlovit. Ještěže se smí do kruhu nosit pamlsky. Nakonec jsme ji odlovila, proběhly jsme se kruhem a následovala dlouhé čekání, než na nás přijde řada, protože naše třída byla nejobsazenější, celkem 6 fenek. Pokoušela jsem se stavit Ajťáčka do nečeho připomínající postoj, avšak ona to silně bojkotovala a chtěla balonek, který měla Kety, co stála vedle nás. Vůbec nevím, co se dělo kolem mě, a už jsme šly na stůl. A v podstatě z něj hned dolů. Znovu pokos o postoj a tentokrát se malá opravdu snažila a krásně se stavěla, na to, že jsme to doma zkoušely všehovšudy pořádně jen párkrát. Vydržela hezky po celou dobu a už jsme byly propuštěny dál čekat.
    Po posouzeních všech mlaďošek se paní rozhodčí vracela s deskami a dvě fenky poslala rovnou z kruhu ven. My zůstaly. A nejen to, dokonce jsme ještě s Tequilkou postoupily do užšího souboje o titul CAJC. Paní rozhodčí se Ajťáčková moc líbila, označila ji za nádherné hladké zvíře, co se jen tak nevidí. Naopak naši soupeřku za ukázkovou hrubou fenu. Přiznala, že vybrat jednu z nich jde jen těžko a uzavřela to tím, že tedy ať rozhodně předvedení v posledním kole. Eterka šla krásně jak koník, ale celou dobu čučela po mně. Nakonec z toho bylo zaslouženě konečné 2. místo, známka V2 a lichotivý posudek. Porazila nás lepší soupeřka, shodou okolností také na své první velké výstavě, která nakonec získala i BOBa a to se myslím nemáme za co stydět. Opustily jsme kruh a držely palce ségře.


    Enynka měla ve třídě jen jednu rivalku a paní rozhodčí se naše hladké holky moc líbily, zadala tedy známku V1 a CAC a ségra postoupila do dalšího kola, kde vybojovala ještě res. CACIB. To bylo radosti. V takové výsledky jsme ani nedoufali. Takže radost a nadšené telefonáty chovatelce Jítě.
    Po skončení posuzování jsem ještě nechala Eterku změřit a spočítat zuby a máme tím pádem rovnou splněny i podmínky pro uchovnění. Jak málo stačí… :)
    Následoval přesun směr Pilařovic baráček, kde se hned spolu chytily domácí Terka s Eterkou a byl z toho šlic a následující několikahodinové ukázkové konejšivé Ajťáčkovo chování v kuchyni, zatímco Enynka si driblovala s tenisákem, Babsa tahala z krabice všemožné hračky a my si dopřávali výborný salát k večeři a vínečko k tomu. Klábosily jsme až do pozdních nočních hodin a při vyprávění historek jsme zjistili, že Ajťák a Enynka opravdu asi budou ségry. Mají společné nejenom chování, zvedání zadních nohou, neustálé štěkání, ale pravděpodobně i větší množství pilin tam, kde Babsinka s Terkou mají mozečky :) A tak nás už ani nepřekvapilo, že zatímco my doma Ajťáčka přezdíváme podle jejího často přemýšlivého posedu "Sádrový trpaslík", Enynce doma říkají příznačně "Frištenský" :) Večer to byl vydařený, azyl naprosto luxusní a tak ještě jednou moc děkujeme celé rodince Pilařovic, jak pěkně se o nás celý víkend starali. Bylo to vážně moc fajn!


    Neděle - Agility závody o Budějovickou tlapku
    V neděli ráno jsme opět vstávali po ránu a opět se vydali směr budějovické výstaviště. V plánu jsme já s Babsinkou a Barča s Terkou měly agility závody. Role rozhodčí se ujala Slávka Podmolová a nedělní tratě pojala velmi vzdušně a běhavě. I když bylo poměrně chladno, sluníčko se snažilo a odpoledne se dal sundat i kulich.
    Jako první se běžel JUMPING I, Babsinka byla hodně nabuzená a hodně nepozorná, vrčela a chňapala po mně a tak jsme měly jedno odmítnutí na tunelu. Zbytek ale doběhnutý podle představ, i francii za rovinkou jsem stihla a na svém místě zůstaly i všechny laťky. Nakonec z toho bylo umístění někde ve středu pole, ale i s odmítačkou pěkný 3. čas.
    Následovala zkouška SA2, kde Babsinka krásně zastavila kladinu, i když jsem na ni houkla už na nástupce a to se odrazilo na rychlosti, hezky provedla i houpačku, ale pak jsem se ztratila a navedla ji na špatnou překážku. Pokud o dokončení už byl vlažnější a ještě se mi chuděrku malou ji podařilo skopnout na poslední překážce. Ehm, tento běh se mi zrovna úplně nepovedl, Babsa opět za hvězdu :).
    Při čekání na poslední běh se za námi přišla podívat kamarádka parsonka Kellynka a tak jsem holky vzala, aby se proběhly vedle na trávníku. Ajťáčková byla ale celý den nějaká zpruzelá. Moc dobře věděla o agility parkuru a tam jsem ji nechtěla pustit a tak byla protivňoučká. Zato Babsa měla už něco odběháno a byla ve velmi dobré náladě a s Kellynkou si úplně neuvěřitelně hrály.
    Poslední běh dne byl opět JUMPING II a moc se mi líbil a při prohlídce jsem se vyhecovla k docela riskantnímu vedení. A to se nám nakonec podařilo a byl z toho plynulý běh a naprosto nejrychlejší small čas. Škoda jen jediné spadlé laťky za celý den, která ještě ke všemu byla spadlá mou vinou :(. Hned první překážka a proto, že se šla netradičně po ní hned změna směru a já nedala Babsince dostatek prostoru.
    Mno, takže s výkony i výsledky jsem byla maximálně spokojená. Opět se mi potvrdilo, že pravidelné tréninky jsou znát a já z nás mám pocit, že běháme jako jeden tým. I když dvě umístění a tím pádem i součty, nás ty dvě malé chybky stály. Ale co by kdyby, vím. Jen kdo nás zná, ví, že u nás to většinou nebývá o jedné chybě, takže o to víc to zamrzí.
    On v podstatě celý víkend se nesl v duchu toho, že nám k úplné dokonalosti chyběla trocha štěstíčka, tak snad si ho vybereme třeba už příště.
    I bez něj jsme si návštěvu jižních Čech moc užili a jsem na obě svoje holky moc pyšná.
zapsala panička

foto: Pavel Humpolec (www.fotohacko.cz)

Kompletní galerie z výstavy a ze závodů
Výsledky: výstava a agility
Video TU
24. březen 2012  - AGILITY INTENZIVKA S LERLOVKAMI V MĚLNÍCE - Po poměrně dlouhé agilití pauze (nemoci a úrazy všech zúčastněných), jsem byla přítomna na ksichtknize ve správný čas a podařilo se mi "urvat" náhle vzniklé místečko na celodenním tréninku Katky a Báry Lerlových, navíc v námi oblíbeném Mělníce, kam my na intenzivky jezdíme rády.
    Z Prahy s námi pro obrovský zájem o tento trénink nakonec nejel nikdo, protože bylo absolutně plno. Ale abychom se tam nebály, vyrazil s námi páníček.
    Nakonec bylo na místě známých až až a tak o to, že bychom se mezi tréninky nudily, nemohla být ani řeč.
    První byla na řadě SKOKOVÁ GYMNASTIKA s Kačkou. Na tu jsem nahlásila Eterku, protože ta má všechno teprve před sebou a určitě není na škodu si zrovna správnou techniku skoku potrénovat. Naopak nad Babsinkou jsem v tomto směru tak nějak už zlomila hůl. Pravidelné gymnastičení by asi přeci jen pomohlo v technice skoku i jí, ale upřímně, já jsem na to málo důsledná, a no, přiznávám si to, líná. Co jsme přestali dělat flyball vidím jisté zlepšení a to mi tak nějak ke štěstí stačí. Ale dost už o rozboru mého svědomí.
    První se šla skočka s V - retardérem. Tedy tak jsem to nazvala právě teď já, ani popravdě nevím, jaký správný název to má. Ajťáčková se nezalekla nic a po počátečním rozčarování z otevřeného prostoru, kdy čučela všude možně, po všem, kde co lítá, po okolních psech, kterých takovou spoustu na tréninku už dlouho nepotkala (přes zimu do haly jezdíme na tréninky ve 2 lidech) a vůbec měla velikánský problém se jen trošku koncentrovat, to nakonec zvládla a hopsala co jí její dlouhé nožky stačily.
    Následovalo cvičení řady 5 skoček, kde nastal problém. Při minivýšce skočky brala poslední dvě laťky jedním skokem a i přes vysvětlování si to dělala po svém.
    Poslední byl nácvik zatáčení na skočkách a závěrečná kombinace rovinek a točení.
    Bylo to ohromně fajn poslechnout si celou teorii a třeba se někdy na skokovku zaměřím poctivěji.

   

    Po obědové pauze dostala prostor Bára se svými parkury a Babsinka. Ta byla skvělá. Hezky vnímala, první kladinky suprově stavěla, a další už flákala. Barča nám řekla několik postřehů a vůbec se mi trénink moc líbil a běhalo se nám dobře, až na jeden prvek, který si Babsa asi vybavila z nedávné Čeladné a tak mi obíhala zatočený tunel po jeho vnější straně. Ale to byl detail, skočky nepadaly, sluníčko hřálo celý den. Nakonec si cizí překážky vyzkoušela i Eterka a den to byl moc fajn strávený. Hlavně proběhnout se po dlouhé zimě opět po trávě byla naprostá paráda.
    Myslím, že příchod jara opravdu stál za to!
zapsala panička
   
foto: Pavel Humpolec (www.fotohacko.cz)

Pavlova kompletní galerie ZDE
Video se chystá
3. - 5. únor 2012  - AGILITY INTENZIVKA V ČELADNÉ - V době, kdy jsem už už málem kývla na bláznivou akci, jet si na jeden den do Ostravy potrénovat agility, je asi ideální čas na sepsání pár řádků o minulé návštěvě Čeladné.
    Jako každý rok, i letos jsem netrpělivě vyhlížela, až se objeví informace o intezivkách pod vedením naší nejoblíběnější Lucky Dostálové. Jaké milé překvapení bylo, že se tréninky přesunuly do krásné a hlavně prostorné haly v Čeladné. A aby se tolik prostoru využilo, jako druhý trenér se přidala další naše oblíbenkyně z oblíbených, Terka Králová. Rozhodla jsem se, že tedy přihlásím obě holky, Babsinku k Lucce a Ajťáčka k Terce a zbývalo vybrat vhodný termín. Času nebylo nazbyt, místa rychle ubývala. Nakonec vyhrál únor. Měla s námi jet Týna, nakonec ji narychlo zaskakovala Evča s Agnes a ve výsledku nás z Prahy do Ostravy v pátek večer jelo ve velkém autě šoférovaném Barčou 5 lidí a 5 psů.
    Jak se osudný víkend blížil, do republiky přicházely stále poplašnější zprávy o mrazivé vlně ze Sibiře. Média se předháněla kolikaletý teplotní rekord pod nulou padne a já ještě na poslední chvíli pořizovala své první funkční oblečení a rychle nabouchávala do zbrusu nových psích oblečků pro holčičky patentky :)
    Pátek byl tu, v Praze "jen" něco kolem -15°C, hurá na cestu. Bylo příjemné nemuset nic zařizovat. Báry taxi nás naložilo u Pavla doma, vyložilo u Lucy před domem. Naše nejmilejší trenérka nám totiž i po dobu intenzivky poskytla azyl u sebe doma a tímto jí za to ještě jednou moc děkuji. Ráno mi holčičky málem umrzly při venčení a při naskládání se do přistaveného ranního taxíku nám teploměr ukázal "moc pěkných " -23°C. Docela sranda. Obávala jsem se, jak mi holky zvládnou pobyt v kennelkách. Dek jsem zabalila pro jistotu spoustu.
    Naštěstí PROSPER Horse Ranch, kde se intezivka konala, má hodného majitele a teplé zázemí, kde nám dovolili se společně s pejsky ubytovat, a to bylo prima. V hale sice bylo o úctyhodných 10 stupňů víc než venku, i tak v ní člověk i pes, pokud zrovna neběhal, během krátké chvíle promrzal a já absolutně nechápu Lucu ani Terku, jak to tam mohly dávat oba celé dny. Já byla neskutečně ráda, že mi obě holčičky běhají v jedné dopolední rundě a těšila jsem se, až se po návratu do bytečku naložím pod horkou sprchu.
    Běhání bylo super. Hala opravdu parádní. Tratě dlouhé a záludné. Trenérky trpělivé a jejich poznámky velmi podnětné. Ale podrobněji:

    BABSI
    Babsinku jsem v poslední době chválila za pěkný styl skoku. Že se zlepšuje, skoro neshazuje, lépe vyměřuje odraz. Hahááá. Tady všechno špatně. První běh, chuděra, popadala, do čeho mohla. I vydrápat se na áčko ji činilo problém. Luca ji zhodnotila, že vypadá, že maká a dává do toho vše, ale akorát se boří na místě. Dalo ji práci, než se s hlubokým a měkkým povrchem trochu srovnala. Přeci jen v Praze běhá na umělce a i kondička, jak teď ukázalo vážení na veterině, jí šla přes zimu rapidně dolů. Pracovala jinak moc pěkně. Menší nedorozumění jsme spolu měly vlastně za celou dobu jen jednou a i ty už umíme krásně zvládat :) V neděli už běhala a skákala opravdu krásně a mně se ní běhalo ještě líp. Dokonce se nám podařil zaběhnout 2x celý 30-ti překážkový parkur (v sobotu jsme se dostaly maximálně do půlky), dařily se nám vysílačky zpoza slalomu a zastavila moc pěkně a suverénně všechny zóny na kladině. Rozhodně jsem měla dobrý pocit.

    ETERA
    Ajťáček, co se ocitla v hale, byla naprosto konsternována. Prostooooor. Pejsci vedle na parkuru. A tak to na začátku vypadalo, že převážnou část tréninku strávím odlovováním zběsilého teriéra na vedlejším parkuru :) Musím říct, že jsme to nakonec obě dobře zvládly a až na pár úletů se po zbytek víkendu krásně soustředila na mě. Obrovitánský prostor jí pak dal možnost naplno využít svých dlouhých nožek a tak nezvyklá z naší malé a klouzající kladenské haly, si to tu moc užívala a lítala a lítala, vysílačky měla do té doby mnou netušené. Terka nás chválila, já valila oka. A když bychom se ještě oba dva dny neplácaly po celou dobu jen a pouze na jedné sekvenci, neb dál, jsme se prostě nedostaly, byla bych absolutně maximálně spokojená :)

    MOJE MALIČKOST
    Nicméně můj nápad trénovat se dvěma psy v jednom tréninkovém cyklu, jejich vyměňování, bořivý povrch, ledový vzduch bodající mi v plicích a samozřejmě ze všeho nejpodstatnější - moje absolutně chabá fyzička si vybraly tu daň, že jsme nepodávaly výkony, které bychom mohly a určitě minimálně s Eterkou, která mi nepromine na parkuru nic, jsem nás odsoudila o neustálému opakování. Terka mě honila a když se mi na sklonku nedělního tréninku konečně podařilo dosupět k tunelu na druhé straně haly dřív jak Ajťákovi a já z toho měla opravdu nefalšovanou radost, netrvala dlouho, neb Terezka to pohotově okomentovala, ať si nemyslím, že jsem byla tak dobrá, ale že chudák pes už taky nemůže, tak proto jsem to stihla.

    No, víkend to byl po všech stránkách velmi inspirující, minimálně vím, že rozhodně už nebudu běhat najednou oběma psíma holkama. Hezky každá jeden den. Byť jsem si rozhodně nemohla stěžovat, že by mi tedy byla třeba zima :) Jen jednu velkou chybu to celé mělo, proč jen jsou trenérky, sakra, tak daleko? Já už chci u vás zas trénovat!
    Celá naše pražská posádka trénovala v dopoledních skupinkách a proto jsme v neděli vyráželi k domovu něco po poledni a přijeli luxusně za světla.
    Moc se mi v Čeladné líbilo. Moc ráda jsem potkala staré známé tváře. Velmi mě pak pobavila Efka, když pronesla něco ve smyslu:
    "Však až v té Praze dostuduješ, tak se sem zas vrátíš domů, ne?"
    "Domů? Ale já jsem doma v Praze"
    "Cože?! Ty nejsi odtud?"
    "Copak neslyšíš, jak mluvim?"
    "No jo, ale já tě tu potkávám na každé psí akci, tak mě to ani nenapadlo…"

    
    Takže bych měla asi neporušovat tradici a víc se v Ostravě objevovat. Rozhodně nám to tam vyhovuje ze všeho nejvíc a na tom se už hezkých pár let nic nemění. Už teď se nemůžu dočkat tábora a vyhlížím, zda se mi nepoštěstí potkat Lucu nebo Terku na nějakém tréninku dřív.
zapsala panička
   
foto: Pavel Humpolec (www.fotohacko.cz)

Pavlova kompletní galerie ZDE
Video TADY
28. leden 2012  - NONSTOP JAHODOVÁ PARTY - agility závody na Kladně - Pilně a pavidelně trénujeme, nemohly jsme si proto nechat ujít další příležitost ozkoušet si zastavení zóny na kladině přímo na závodech. A stejně jako v listopadu, jsme si na testování zvolily téměř domácí prostředí kladenské haly s důvěrně známou poměrně klouzající umělkou, ale hlavně v teple. Což je bonus jednoznačně ze všech nejlepší. A nevím nevím, zda mě v zimě někdo dostane někam jinam :)
    Jak se závody blížily, zavolali nám z reklamní agentury, že by pravděpodobně zrovna na tento víkend chtěli Babsinku na natáčení reklamy. A jelikož si řekli přímo o ní a jelikož to měla být spolupráce s produkcí, se kterou už máme na svém kontě pár spoluprací, tak jsem kývla a modlila jsem se, ať nám na závody na Kladně vyzbyde alespoň jeden den.
    A tak se stalo, natáčení připadlo až na neděli. V sobotu po poledni (largové běhali samostatně celé dopoledne), jsme se už zdravily na Kladně s kamarády. Za PRK vyjely bojovat ještě Evik s Agnes a Péťa s Lírou, za OSA Dingo pak samozřejmě nechyběla Peťa s Larinkou, a Lenka s Psyrkama. Přidal se k nám i Pavlik a tak máme bohatou fotodokumentaci.
    Parkury stavěl Tomík Glabazňa a kdyby byly bývaly na trávě, ohodnotila bych je i jako pěkné. Takto mi přišlo prudké točení po každé druhé překážce docela o zdraví psíků. Hodně jich mělo s povrchem tradičně problémy.
    
    První se běžel JUMPING a Babsi moc pěkně vnímala a makala, škrtla jen o dvoják (ale ne nějaký děsivý pád co bych od ní čekala:), pobavila publikum svým dvojitým přískokem a skokem překážky. Tímto během jsme se historicky poprvé nominovaly do něčeho, čemu se říká finále. Dobrý! :)
    Ve zkoušce SA 2 Babsi také hezky vnímala, ale já ji vyrobila odmítačku před kladinou, kdy jsem ji nepomohla s náběhem, ale už valila, abych stíhala konec. V klidu jsem ji tedy odvedla zpět a po varování ukázkově zastavila zónu, kočička moje :) pak ještě ukázkově odskočila áčko. V parkuru se šel poměrně složitý prvek vedení z tunelu do tunelu přes kladinu a nám se zadařilo, jako málokomu. Stačilo to nakonec na medailové 3. místo! :)
    Poslední běh dne bylo AGILITY, ve kterém jsem po povedeném začátku dvakrát zmrvila vedení, dvakrát bych nás DISkla. Babsi byla ale hodně rozjetá, vrčela po mně při každé změně směru a korunovala to zákusem do mého předloktí, takže jsem raději běh předčasně ukončila. Nicméně kladinu jsme stihly potkat a moc pěkně opět zastavila, i když o fous pomaleji (na sestupce cupitala a zastavila se nejprve nad zemí).
    
    Co dodat, byla jsem nadšená. Povedených zón (na kladině) 100% a to je přesně to, o co jsem se poslední rok a půl, za nezměrné pomoci naší skvělé trenérky Pavly, snažila. Vypadá to, že to přeci jen půjde. Ještě vymyslet jak ošéfovat áčko a můžeme alespoň trochu potrápit zase soupeře :) Závody mě nabíjejí a mám z nich dobrý pocit. Navíc Babsince pravidelné tréninky a absence flyballu zdá se prospívájí na techniku skoku. Shazuje už jen minimálně a docela fungujeme jako tým, co si na parkuru rozumí. Škoda jen, že jsme se nemohly zůčastnit i v neděli, když už jsme se nominovaly do toho finále, že, a kdy prý stavěl mnohem vzdušnější parkury Sašo Novak ze Slovinska.
zapsala panička
     
foto: Pavel Humpolec (www.fotohacko.cz)

Pavlova kompletní galerie ZDE
Video ze zkoušky TADY
Kompletní výsledky TU
Starší zápisky najdete zde:
2005 - 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013